Soud zrušil rozsudky bývalých příslušníků StB kvůli akce Asanace. Jejich stíhání zastavil

Odvolací pražský městský soud zrušil verdikt nad čtyřmi bývalými příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB) obžalovanými z toho, že při akci Asanace šikanovali disidenty a nutili je k emigraci. Jejich trestní stíhání zastavil, je podle něj promlčené. Obvodní soud uložil Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi podmíněné tresty. U Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání, protože již dříve dostali nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z bývalé budovy StB se na ulici vychází temnou chodbou

Čtyři bývalý příslušníci komunistické StB byli obžalovaní ze šikanování disidentů při akci Asanace | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Trestnost činu je třeba posuzovat podle zákona, který byl platný v době, kdy byl skutek spáchán,“ uvedl předseda senátu Pavel Benda.

Soudkyně v kauze bývalých příslušníků StB rozhodla, že je podjatá. Hlavní líčení se muselo přerušit

Číst článek

Nelze podle něj použít zákon o protiprávnosti komunistického režimu, podle kterého by trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby promlčen nebyl. Novou normu lze totiž podle soudce aplikovat jen v případě, že je k pachatelům mírnější.

„Na mě to působí jako jakýsi hybrid, který jsem doposud nevstřebal,“ řekl státní zástupce Stanislav Potužník. Dodal, že si musí před rozhodnutím o dalším postupu prostudovat odůvodnění verdiktu.

„V současné době, v roce 2018, zahajovat trestní stíhání je podle mě pozdě. Tudíž to rozhodnutí vítám a souhlasím s ním,“ reagoval Peltanův obhájce Jan Červenka.

Někdejší příslušníci StB podle obžaloby šikanovali člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka kapely Extempore Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela.

Ničil životy disidentů. Po 30 letech bývalý příslušník StB Maryško dostal trest za šikanování

Číst článek

Bezdůvodně je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Všichni čtyři poškození se následně na počátku 80. let vystěhovali z Československa.

Obžalovaní na počátku hlavního líčení vinu odmítli. Řekli, že se s oběťmi nesetkali a že dělali u StB jinou práci.

Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980.

V kauze původně čelil obžalobě ještě Jaroslav Maryško, který se ale loni v únoru dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu. Dohoda je pravomocná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme