Zastavení stíhání v rámci amnestie platí, soud zamítl stížnosti žalobců

Kriminalisté nebudou pokračovat ve stíhání tří podvodů a jednoho krácení daní. Nejvyšší soud totiž zamítl námitky žalobců, kteří si stěžovali na zastavení stíhání v rámci prezidentské amnestie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Ve třech případech šlo o podvod, v jednom případě o krácení daní. U soudu ležela ještě pátá stížnost, tu ale vzal zpět sám žalobce. Do sporných případů by teoreticky mohl promluvit ještě Ústavní soud.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga neměli státní zástupci v tomto případě nárok na opravný prostředek. Soud se proto stížnostmi ani nezabýval:

V částečné amnestii prezident nařídil i zastavení pravomocně neskončených trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž hrozil vyšší než desetiletý trest. K 15. únoru 2013 se tak zastavilo 327 trestních stíhání včetně řady případů hospodářské kriminality.

„Nejvyšší soud zamítl stížnosti státních zástupců podaných v neprospěch obviněných, a to z toho důvodu, že podle trestního řádu je nepřípustné, aby státní zástupce podával řádný opravný prostředek k Nejvyššímu soudu. Nejvyššímu soudu proto nezbylo nic jiného než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," uvedl Knötig.

„Po stránce řízení u obecných soudů je tato věc konečná a proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není opravný prostředek přípustný,“ konstatoval Knötig. Nechtěl se ale vyjádřit k podání ústavní stížnosti.

V kauze H-System je ve hře ještě dovolání

Mimo jiné je tak zastaveno stíhání tří představitelů společnosti H-System. V 90. letech přišlo v této kauze nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Jak ale upozornila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, rozhodnutí o H-Systemu není definitivní. Ve hře je totiž ještě dovolání proti zastavení stíhání v tomto případu. To podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, připomněla Bradáčová.

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Naše stížnost byla k Nejvyššímu soudu podána z určitých, řekněme bezpečnostních důvodů pro tu kauzu, pro to, aby se Nejvyšší soud mohl zabývat jedním, či druhým opravným prostředkem. To znamená, v případě, že by byla stížnost přípustná, rozhodl by o stížnosti.“

„V případě, že stížnost vyhodnotil jako nepřípustnou a připustil dovolání, není kauza doposud rozhodnuta a bude se v kauze rozhodovat o dovolání,“ poznamenala Bradáčová.

Nedávno se Ústavní soud odmítl zabývat senátní žalobou na bývalého prezidenta Václava Klause a řízení zastavil. Někteří senátoři mu v žalobě mimojiné vytýkali právě novoroční amnestii.

Jak tehdy uvedl generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil, Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby vypršel a soudci dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou.

Milan Kopp, Vlasta Gajdošíková, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme