Fiala bude s Bidenem jednat o útoku Íránu na Izrael. Probrat chce i další podporu Ukrajiny

Bez další vojenské pomoci USA by bylo velmi obtížné, ne-li nemožné, zastavit ruskou agresi na Ukrajině, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Učinil tak těsně před odletem do Spojených stáů amerických, kde má jednat s prezidentem Bidenem. Tématem jejich rozhovorů bude i poslední vývoj na Blízkém východě a útok Íránu na Izrael, dodal premiér.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na tiskové konferenci po volbě předsednictva ODS

Premiér Petr Fiala (ODS) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Témata jsou také, myslím, jasná – je to bezpečnostní situace ve světě a v Evropě, podpora Ukrajiny,“ nastínil premiér Petr Fiala (ODS) už dříve Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz, o čem chce s americkým prezidentem Joem Bidenem jednat.

Hlavním cílem návštěvy je podle něj potvrzení síly česko-amerických vztahů. Diskutovat by chtěl i ekonomickou spolupráci mezi zeměmi. „Není už to jenom tak, že americké firmy investují v České republice, ale máme i české firmy, které zaměstnávají lidi ve Spojených státech a investují tam,“ řekl Fiala.

Odsouzení útoku

Fiala znovu odsoudil íránský útok na Izrael v noci na neděli a ocenil, že se díky bezpečnostní a obranné spolupráci Izraele se spojenci podařilo zneškodnit drony a rakety dříve, než mohly někomu ublížit.

Pokud by Izrael na íránské rakety neodpověděl, hrozil by další útok, říká poslanec ODS Žáček

Číst článek

„Je důležité, aby situace dále neeskalovala, abychom našli řešení. To řešení musí být založeno na tom, že budeme rozlišovat, kdo jsou viníci a kdo jsou oběti té eskalace a že Izrael bude mít absolutní právo se bránit a používat k tomu všechny prostředky, které umožní jeho přežití,“ řekl ministerský předseda.

Podle nejmenovaného zdroje serveru Axios americký prezident Joe Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi řekl, že Spojené státy budou proti jakékoliv odvetě Izraele proti Íránu za jeho noční útok.

Podle Fialy je jasné, že situace na Blízkém východě bude tématem rozhovorů s americkou stranou. „Nakolik to ovlivní sám ten program návštěvy, to uvidíme,“ poznamenal.

Podpora Ukrajiny

S americkými představiteli bude chtít Fiala mluvit o další podpoře Ukrajiny. „Budu se tomu věnovat ve všech rozhovorech,“ řekl premiér a připomněl podporu evropských zemí a českou iniciativu na nákup munice v třetích zemích.

Velvyslankyně v Izraeli: Na konzulát se během noci nikdo neobrátil. Armáda posílala pokyny

Číst článek

„Ale je potřeba dělat víc a je potřeba si přiznat, že bez Spojených států by to bylo velmi obtížné, ne-li nemožné. A Spojené státy musejí pokračovat ve své podpoře a jedině tak jsme schopni pomoci Ukrajině natolik, aby se dokázala bránit obrovské ruské přesile, což je v zájmu nás všech. Budu se snažit přesvědčit americké přátele, že ta pomoc a podpora je naprosto nutná,“ uvedl Fiala.

Washington je největším dárcem vojenské pomoci Kyjevu a americká vláda pod vedením prezidenta Joea Bidena od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem.

Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená.

Fiala se s americkým prezidentem Joem Bidenem má sejít v pondělí. Oznámení o jeho přijetí v Bílém domě zveřejnila mluvčí amerického prezidenta v březnu, téměř přesně pět let po poslední návštěvě českého premiéra, kdy USA navštívil Andrej Babiš (ANO).

jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme