Zastavte ,ekozakázku', žádají vládu poslanci

Poslanci žádají vládu, aby vzala zpět svá rozhodnutí o ekologické zakázce a zastavila ji. Její efektivitu má prověřit kontrolní výbor sněmovny. Sněmovna tak dala za pravdu lidovcům, kteří tento požadavek dlouhodobě prosazují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka odpadků | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ministerstvo financí vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod na konci loňského roku. Jejich odstranění v jedné zakázce má přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

Podle lidovců byla zakázka neprůhledná, vláda ji proto měla raději zastavit. Teď to kabinetu Jana Fischera doporučili i ostatní poslanci. Předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu proto tento výsledek potěšil.

"Nevyzýváme vládu, aby porušila právo, ale aby to velmi pečlivě zvážila. Zároveň je uloženo kontrolnímu výboru sněmovny, aby posoudil efektivitu a účelnost celého tendru", řekl Svoboda.

"Pokud jsou nějaké pochybnosti u takto velké zakázky, tak je třeba je vyjasnit," prohlásil předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Místo jednoho velkého tendru se prý mělo raději vypisovat více menších výběrových řízení.

TOP 09 a ODS nesouhlasí

Se zastavením tendru ale nesouhlasí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj měla vláda alespoň dostat nabídky na stůl, porovnat je a pak se rozhodnout, jestli chce některou přijmout.

"Tady byla zjevná snaha, aby vláda takovou nabídku vůbec nedostala. Mohla by totiž prokázat, že stávající systém je zbytečně drahý a zbytečně pomalý," řekl člen TOP 09. Kromě členů této strany zastavení tendru nepodpořili ještě poslanci ODS.

Hrozí arbitráž?

Ministr dopravy Gustáv Slamečka poslance po hlasování upozornil, že pokud bude muset vláda tendr zastavit, mohly by z toho pro Českou republiku vzniknout i arbitrážní důsledky.

"To ale bude výsledkem až právního posouzení. Pokud by se porušilo právo, tak by hrozilo, že by firmy mohly Českou republiku žalovat. Ale zatím je to předčasná úvaha, " řekl Slamečka.

Igor Maňour, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme