Zastavte privatizaci nemocnic, vyzval kraje David Rath

Prezident České lékařské komory David Rath dnes varoval kraje před zbytečnou privatizací nemocnic. Jejich převod plánují téměř všechny regiony, mimo jiné i proto, aby se vyhnuly dluhům, které jim hrozí kvůli navýšení mezd personálu nemocnic. Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl ale Rathovu výzvu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

David Rath Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že plošná privatizace nemocnic je ve světě naprosto ojedinělý experiment. Česká lékařská komora se proto obává, že by privatizace nemocnic mohla být zneužita k tunelování majetku. David Rath vyzval občany, aby pozorně sledovali aktivity svých krajských politiků:

"To není samo sebou, že se pouští do poměrně riskantního experimentu. Jeho výsledky můžou odnést konkrétní lidé jak na zdraví, ale také na peněženkách. Neradi bychom se dočkali situace, kdy za několik let Česká republika bude muset budovat novou síť nemocnic na zelené louce."

Davida Ratha k dnešnímu prohlášení donutil záměr Středočeského kraje privatizovat v průběhu dvou prázdninových měsíců deset nemocnic a udělat z nich obchodní společnosti. Rath se obává, že nemocnice budou prodány hluboko pod cenou, a že je to vlastně pokus o tunelování majetku.

S tím však nesouhlasí hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Rathovo varování striktně odmítl. "Kraje jako zodpovědní zřizovatelé jednotlivých nemocnic, které dostaly předlužené od státu, se snaží o stabilizaci finanční situace uvnitř zdravotnických zařízení," uvedl Bendl.

Doplnil, že privatizace, která se připravuje rozhodně není překotná: "Ale je to řekněme částečná privatizace některých malých zdravotnických zařízení, která máme."

Naděžda Hávová, Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme