Zastavte těžbu dřeva, nařídilo ministerstvo lesníkům. Mají nejprve vykácet poškozené stromy

Majitelé lesů po celém Česku musí prozatím přestat s úmyslnou těžbou dřeva. Nařídilo jim to ve čtvrtek ministerstvo zemědělství. Těžaři musí nejprve vykácet stromy zničené ve větrných kalamitách a napadené kůrovcem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácené dřevo, poleno, polena, kláda, klády, těžba dřeva (ilustrační foto)

Pokácené dřevo, poleno, polena, kláda, klády, těžba dřeva (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Vzhledem k tomu, že se kalamita netýká jen lesů ve vlastnictví státu a množství dřeva, které bylo od začátku roku vytěžené v rámci zákonem stanoveného přednostního zpracovávání kalamit, přesahuje reálné možnosti tuzemských zpracovatelů, rozhodlo ministerstvo zemědělství nařídit podle lesního zákona dočasné úplné zastavení jiných těžeb dřeva než těžeb nahodilých,“ citoval Radiožurnál mluvčí ministerstva zemědělství Markétu Ježkovou.

Nařízení platí pro těžbu smrků a borovic. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Za porušení státního nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do jednoho milionu korun.

Změní se ceny palivového dřeva?

Ceny palivového dřeva jsou ale například v Jihlavě zatím pro letošek stejné jako v loňském roce. U Správy městských lesů tak zaplatí lidé za kubík dřeva okolo 900 korun.

Na debaty není čas. Nenecháme tu kůrovce dál létat, hájí lesník kácení v polském pralese

Číst článek

„Co se týče nesušeného dřeva, tak ve standardních délkách 33 centimetrů smrk nebo měkká směs je to 900. A tvrdá směska, tedy buk, dub, habr, tu prodáváme za 1110 včetně DPH. Ceny držíme už tři roky stejné,“ potvrdil pro Radiožurnál technický náměstek ZZN Jihlava Jan Peterka.

Lesy České republiky v těchto dnech jednají o cenách s odběrateli, a nechtějí proto zatím říct, jestli ceny porostou, nebo budou klesat. Ceny ale budou podle Jiřího Svobody z Lesního družstva obcí Přibyslav určitě klesat. Dřeva je prý opravdu mnoho.

Na začátku října by za kubíku mohli lidé ušetřit až 100 korun. Už nyní podle Svobody prodávají na Moravě metr krychlový za 400 korun.

Palivové dřevo napadené kůrovcem není méně kvalitní než dřevo bez tohoto škůdce. Hořet bude stejně. Důležité je pouze to, aby bylo dobře vyschlé. Proto prodejci doporučují, aby lidé nechali nakoupené topivo i dva roky vyschnout.

Lucie Maxová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme