Zastřelený taxikář patrně napadl strážníky v duševním zkratu

Příčinou nedávné střelby na pražském Proseku je podle policie zřejmě vážná duševní porucha mladého muže. Vyšetřovatelé tak vyloučili, že třicetiletý taxikář Pavel Vopěnka, který nejprve napadl na chodníku ženu a pak zbil a odzbrojil hlídku městských strážníků, byl pod vlivem alkoholu nebo drog. Muž nakonec obrátil zbraň i proti příslušníkům republikové policie, kteří ho pak na místě zastřelili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřování střelby v Praze | Zdroj: ČTK

Některá média spekulovala, že za incidentem byl milostný trojúhelník mezi taxikářem, ženou a jedním z policistů. Vyšetřovatel Josef Mareš to dnes před novináři popřel.

"Během vyšetřování se v žádném případě nepotvrdilo, že by se účastníci incidentu před tím kdykoliv znali, to znamená, že jak pan Vopěnka, tak poškozená, tak strážníci městské policie, tak Policie České republiky se na místě všichni potkali poprvé," uvedl Mareš.

Vopěnka podle něho mohl jednat pod vlivem psychické poruchy. "Zatím jediným vysvětlením jednání pana Vopěnky je akutní psychotická porucha, ale čekáme na výsledky znaleckého posudku z oboru psychologie a psychiatrie," podotkl Mareš. Policisté prý vycházejí z výpovědí lidí z Vopěnkova okolí. "Říkali, že poslední dny zaregistrovali chování, které před tím nebylo," doplnil policista.

Napadení ženy vyšetřuje policie nikoliv jako pokus o znásilnění, ale jako omezování osobní svobody. Útok Pavla Vopěnky na policisty pak kvalifikovala jako pokus o několikanásobnou vraždu. Inspekce ministra vnitra zároveň prověřuje, jestli strážci zákona nespáchali trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti.

Případ od počátku provází několik pochybnosti. Policie například zpočátku tvrdila, že jako první střílel Vopěnka, který měl zasáhnout policejní automobil. Teď ale verzi opravila: sloupek vozu pod zpětným zrcátkem trefil jeden ze strážců zákona a teprve pak zasáhl Vopěnku. Ten podle všeho vůbec nevystřelil.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme