Zástupci církve a Hradu podepsali dohodu o užívání katedrály svatého Víta

Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Dohoda podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory umožňuje Metropolitní kapitule chrám užívat k bohoslužebným účelům, Správa Pražského hradu má zajistit ostrahu vybavení katedrály a provádět údržbu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta

Katedrála sv. Víta | Foto: Marián Vojtek

Kapitula mám mít podle Pištory také právo vykonávat dohled nad návštěvnickým provozem, hlavně z hlediska zajištění důstojnosti v katedrále.

Dohoda byla podepsána bez účasti novinářů. "Jedná se o technickou dohodu, o to, jak bude vypadat provoz katedrály, jaké klíče se budou používat. Správa Pražského hradu se zaváže k tomu, aby hlídala umělecké, liturgické předměty a tak dále," přiblížil mluvčí Pištora.

Vedle dnes podepsané dohody ale i nadále pokračuje 15 let trvající spor mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který chrám svatého Víta s přilehlými nemovitostmi přiřkl státu. Sporem se proto bude už potřetí zabývat pražský městský soud.

Jana Petrová, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme