Zástupci koalice a opozice budou opět jednat o reformě důchodů

Po týdnu se opět schází ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se zástupci parlamentních stran k jednání o důchodové reformě. Její budoucí podoba by měla být jasná zhruba během následujících dvou měsíců, kdy se politici budou snažit najít kompromis. Všichni už připustili, že se zvyšováním průměrné délky života se bude muset prodlužovat i věk odchodu do důchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Rádio Praha

To po předchozí schůzce potvrdil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach: "Věk odchodu do důchodu je jeden z parametrů, který - dá se říct - má nejvíce příznivců v rámci i těch výstupů Bezděkovy komise, ale naší snahou bude hledat i další průniky, takže ta konečná shoda by měla být vlastně výstupem z tohoto týmu."

Takzvaná Bezděkova komise zkoumala a propočítala jednotlivé návrhy na reformu penzijního systému z dílen politických stran a jejich dopady až do roku 2050.

Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Koaliční strany počítají s tím, že by na ni lidé měli nárok od 65 let. Unionisté by později přidali ještě dva roky. ODS navrhuje za několik desetiletí důchod v 71 letech. Komunisté by ho oddálili jen tehdy, pokud se život skutečně prodlouží a klesne nezaměstnanost.

Strany zastoupené v Poslanecké sněmovně mají zatím o reformě důchodů dost rozdílné představy. ČSSD počítá s osobními účty, výše odvodů by se promítla do penze. Podle lidovců by lidé mohli část odvodů svěřit fondům. Důchod od státu by pak byl nižší. Podobný návrh mají unionisté, připojištění ale zvyšují. ODS staví na nízkém rovném důchodu a nižších odvodech. Komunisté by systém příliš neměnili. Tým expertů žádný model neoznačil za ideální.

Na přelomu října a listopadu by možný kompromis stranických vyjednávačů měli projednat šéfové stran. Členové Škromachova týmu věří, že návrh reformy důchodů by parlament mohl projednat ještě do voleb v příštím roce.

Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme