Zástupci koalice jednají o případné nové vládě

Nová společná vláda - to by mělo být téma podvečerní schůzky bývalých koaličních partnerů. Jednání sociálních demokratů, lidovců a unionistů by mělo vést ke společné jednorázové dohodě, která by umožnila vládu do řádných voleb. Pokud se podaří smlouvu uzavřít, Stanislav Gross rezignuje. Novým premiérem by se v takovém případě stal zřejmě diplomat Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a J. Kohout | Foto: Marta Myšková

Jako případný předseda vlády by se chtěl nejvíc soustředit na přijetí evropské ústavní smlouvy. Obrátil by se v této souvislosti také na Ústavní soud: "Myslím si, že je zapotřebí, aby zde bylo skutečně jasné stanovisko Ústavního soudu, zda evropskou ústavní smlouvu je možno ratifikovat v parlamentu, případně jakou většinou v parlamentu,popřípadě jakým způsobem. To si myslím, že je nejdůležitější."

Cesta k dohodě stran bývalé koalice ale nebude jednoduchá. ČSSD nechce, aby v proevropsky orientovaném kabinetu, který dovede zemi k řádným volbám, zasedly stranické špičky. Sociální demokraté naznačili, že si nedovedou v takovém týmu představit tři lidovecké ministry, kteří "rozbili" koalici a podali demisi.

KDU-ČSL ale trvá na tom, že personální nominace bude suverénní rozhodnutí jejich strany. Předseda lidovců Miroslav Kalousek zatím nevidí důvod proč by v nové vládě neměli zasednout vyjma zkompromitovaného premiéra Grosse také dosavadní ministři KDU-ČSL. Zvláště když podle Kalouska odváděli svoji práci dobře a navíc by k tomuto personálnímu kroku došlo rok před řádnými volbami: "Výměna ministrů na jejich jednotlivých pozicích samozřejmě znamená oslabení práce těch úřadů. Já to nevylučuji, jenom se domnívám, že takové změny mají smysl jedině tehdy, když jsou to změny k lepšímu"

Unionisté jsou připraveni o vzniku proevropské vlády jednat. Mají ale podmínku, že vláda nebude závislá na podpoře KSČM a že bude pokračovat v prosazování reforem.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme