Zástupci koalice projednají rozšíření pravomocí NKÚ

Zástupci koalice budou jednat o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Sněmovní výbory Věcí veřejných a TOP 09 totiž v koaliční novele zákona navrhly, aby se kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu rozšířily také na firmy ovládané státem a samosprávami. Koalice projedná také obsazení postu prezidenta NKÚ po Františku Dohnalovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Rozšíření pravomocí NKÚ podporují i nevládní organizace zabývající se bojem s korupcí.

„Myslíme si, že právě rozšíření kontroly ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu by mohlo určitě zlepšit, zkvalitnit kontrolu hospodaření těchto společností. Tato kontrola by mohla odhalit možné korupční případy, mohla by pomoci nastavit lepší kontrolní mechanismy tak, aby se korupci předcházelo,“ potvrzuje Martin Kameník z občanského sdružení Oživení.

Podle poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka je Česká republika výjimkou a nezávislý kontrolní úřad by tedy měl firmy hospodařící s veřejným majetkem prověřovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozšíření pravomocí NKÚ a výběru jeho nového šéfa jsme v Ranním interview mluvili s poslancem ODS Markem Bendou

„Jde zkrátka o to, zda-li České dráhy mají být kontrolovány pouze svými orgány, a nebo třeba i nějakým nezávislým orgánem, jak je to třeba v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku, kde mnohdy je ta úprava ještě razantnější než ta, kterou navrhujeme,“ říká Stanislav Polčák a dodává, že takovým kontrolám podléhají podniky již od hranice jediné akcie.

Rošíření pravomocí NKÚ je podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) zásadní a vládní strany se k němu zavázaly v koaliční smlouvě.

„České dráhy, ale třeba také Dopravní podnik hlavního města Prahy – těch společností je celá řada a hospodaří s obrovským majetkem. S majetkem, který čítá v podstatě třetinu státního rozpočtu České republiky,“ vysvětluje Peake, proč by měly být pravomoci NKÚ rozšířeny.

ODS proti kontrole firem

Proti rozšíření kontrol NKÚ i na státní a městské firmy se ale staví ODS, jak v Ranním interview potvrdil poslanec Marek Benda.

„Já to nepokládám v tuto chvíli za rozumnou myšlenku; už takhle rozšiřujeme okruh kontrolovaných subjektů z řádově desítek na 6500, kolik je obcí. Tady se do toho pokoušet zapojit komerční subjekty, které mají být kontrolovány úplně jiným způsobem, zejména dobrými a kvalitními audity, dozorčími radami. Myslet si, že tam tu kontrolu nahradím Nejvyšším kontrolním úřadem, je podle mého názoru omyl, který nás nakonec může vést až k velmi drahým arbitrážím,“ tvrdí Benda.

Také podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury vládní návrh novely Ústavy i zákona o NKÚ přináší podstatné rozšíření pravomocí kontrolního úřadu i bez toho, že by se jeho pravomoc vztahovala i na státní nebo městské firmy. Kontrolovat by totiž nově mohl hospodaření všech měst, obcí a krajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Má NKÚ kontrolovat i státní firmy? V Ozvěnách dne jsme o tom novořili s šéfem poslanců ODS Zbyňkem Stanjurou a Davidem Ondráčkou z Transparency International

„Jsou tam vyjmenovány další instituce, které může NKÚ nově kontrolovat; například Český rozhlas, Českou televizi, veřejné vysoké školy, zdravotní pojišťovny. Takže dochází opravdu k obrovskému rozšíření pole působnosti NKÚ,“ poznamenal Stanjura v Ozvěnách dne.

Podle Davida Ondráčka, ředitele české pobočky Transparency International, argumenty ODS nemají věcný základ. „Varují jednak tím, že by hrozily potenciální arbitráže. To si myslím, že je nesmysl, protože ve všech okolních zemích kontrolní úřady mohou kontrolovat státní firmy. Druhý argument je, že NKÚ na to nemá dostatečnou kapacitu odbornou a početní,“ říká David Ondráčka a dodává, že je to sice částečně pravda, ale že rozšíření kapacity NKÚ by nějakou dobu trvalo.

O kandidátovi na funkci prezidenta by se mělo jednat v nejbližších dnech a týdnech

Číst článek

Debata o nástupci Dohnala

Koalici čeká také debata o nástupci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. František Dohnal totiž kvůli pravomocnému odsouzení skončil. Podle poslance Marka Bendy ale nového šéfa NKÚ zatím nevyberou.

„Myslím si, že je to minimálně na týdny, možná měsíce přemýšlení, abychom našli skutečně postavu, která nebude zpochybnitelná a která znovu dokáže Nejvyššímu kontrolnímu úřadu vrátit jeho pozici, kterou se obávám, že pan inženýr Dohnal přece jenom do značné míry zpochybnil,“ konstatoval Benda.

Lucie Husárová 1, Zbyněk Zykmund, mta, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme