Zástupci koalice začali připravovat dodatek koaliční smlouvy

Koaliční lídři zahájili práci na dodatku ke koaliční smlouvě, kterým podmiňují Věci veřejné setrvání ve vládě. Zatím se dohodli, že bude mít tři části - procesní, programovou a personální. Domluvili se prý také na harmonogramu schvalování vládních reformních zákonů s výhledem až do konce září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Věcí veřejných Karolína Peake a Vít Bárta přicházejí na jednání K9

Zástupci Věcí veřejných Karolína Peake a Vít Bárta přicházejí na jednání K9 | Zdroj: ČTK

"Projednali jsme harmonogram Poslanecké sněmovny v zásadě až do konce září a harmonogram projednávání sněmovních zákonů ve vládě a ve sněmovně, pak jsme se domluvili na harmonogramu jednání v K9 a pak jsme zahájili společně přípravu písemného dodatku ke koaliční smlouvě," řekl novinářům předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání K9 sledovala reportérka Věra Masopustová

Co by mělo být obsahem dodatku koaliční smlouvy v bloku programu, naznačila po jednání koaličních špiček šéfka sněmovního klubu Věcí veřejných Karolína Peake:

„Dotkli jsme se věcí, které jsme oznamovali už v minulém týdnu, ať už je to téma zdanění hazardu nebo akcií na doručitele. Pochopitelně se dodatek bude týkat koaliční smlouvy jako celku a společně s kolegy s koalice budeme jednat o všech požadavcích, nejenom Věcí veřejných, ale i o představách ostatních koaličních partnerů.“

Personálními otázkami, které dosud vyvolávalo největší spory, se koaliční strany dosud nezabývaly. Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka je budou řešit předsedové stran s premiérem.

„My jsme velmi vděční, že jsme se v jednáních posunuli do polohy konkrétních návrhů. Máme před sebou konkrétní materiál, který budeme pečlivě studovat, a věříme, že v nejbližších dnech dojdeme ke shodě. Jednání budou probíhat dále jak na K9, tak na bilaterální úrovni mezi panem premiérem a jednotlivými zástupci stran,“ uvedl Gazdík.

Analytik: Úspěchem je, že se vůbec jedná

Premiér Petr Nečas (ODS) nabízí Věcem veřejným funkci vicepremiéra pro boj s korupcí a šéfa legislativní rady vlády, nejmenší koaliční straně se ale takové zastoupení ve vládě nezdá důstojné. VV požádaly také o odchod ministrů obrany a zemědělství za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy a ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska, jejich strany za nimi ovšem stojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v koalici po posledním jednání okomentoval ve Stalo se dnes analytik ČRo Petr Nováček

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček považuje za nejdůležitější výstup z dnešního jednání to, že se vůbec jednalo.

„Na druhé straně podstatou dnešní schůzky jsou jen procedurální záležitosti a snad jedině pozitivní, co v tom čtu, že mechanismus jednání byl dohodnut, pokud jde o Poslaneckou sněmovnu, až do září. Jinými slovy do doby, kdy by měly být definitivně schvalovány hlavní reformní zákony,“ podotkl Nováček.

Další vývoj jednání je ale podle něj těžké předvídat vzhledem ke neustále se měnícím požadavkům Věcí veřejných. „Doposud to tak činily a nevidím důvod, při by od zítřka měly být zcela jiné. Takže těžko odhadnout, co ve zbývajících týdnech do 30. června, do kterého bylo prodlouženo jejich ultimatum, vymyslí, s čím přijdou a jaký to vyvolá v koalici ohlas, neřkuli problém,“ dodal analytik.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme