Zástupci koaličních stran jednají o Julínkových reformách

Zástupci koaličních stran jednají dnes v Praze o zákonech části zdravotnické reformy. Schůzku svolal ministr Tomáš Julínek, aby s nimi probral výhrady, které lidovci i zelení vůči těmto normám mají. KDU-ČSL vadí například údajná liberalizace úpravy potratů, Strana zelených mimo jiné žádá přesnou definici standardní zdravotní péče hrazené z pojištění. Kabinet Mirka Topolánka kvůli těmto neshodám ve středu projednávání čtyř předložených zdravotnických zákonů přerušil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Na schůzku pozval ministr Tomáš Julínek i ty poslance, kteří mají k jeho návrhům největší výhrady. Zatím není jasné, zda se mu Ludvíka Hovorku a Michaelu Šojdrovou z KDU-ČSL podaří přesvědčit. Výtky neskrývají i někteří zelení - nejhlasitěji z nich proti Julínkovým reformám vystupuje Olga Zubová.

Ministr Tomáš Julínek ale věří, že se mu podaří všechny sporné body s koaličními partnery nakonec vyřešit: "Týkají se z velké části neporozumění textu toho zákona - určitých obav, které jdou jednak eliminovat tím, že se to vysvětlí a jednak tím, že se může text zákona opravit tak, aby nebylo pochyb o účelu jednotlivých ustanovení."

Místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová řekla Radiožurnálu, jaké chyby podle ní reforma má: "Zůstává řada bodů, které opravdu nejsou v zákoně o zdravotních službách zohledněny a nejsou triviální. KDU-ČSL chce prosadit, aby neklesla kvalita a dostupnost péče. Já chci jasné vymezení zdravotního standardu. A musíme se také bavit o tom, jak zajistíme, aby byl tento zdravotní standard plně financován ze zdravotního pojištění. Já myslím, že toto je hlavní střet té reformy."

Vláda by se k projednávání reformy mohla vrátit opět příští středu.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme