Zástupci státu uctili památku parašutistů, kteří zorganizovali atentát na Heydricha
Politici a vojáci dnes položili v centru Prahy věnce za padlé parašutisty. Sedm výsadkářů před 73 lety zorganizovalo atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před nacisty se ukrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.
Pietního aktu se zúčastnili představitelé české armády, pamětníci a váleční veteráni.
Během téměř hodinového ceremoniálu položili věnce a květiny k pamětní desce a zapálili svíčky v kryptě kostela. Přihlížely také desítky Pražanů a turistů.
Válečný veterán Pavel Vranský při této příležitosti řekl, že je důležité podobné akce pořádat a jejich význam připomínat především mladé generaci.
Další pietní akt začal v pražských Dejvicích u pomníku válečných parašutistů a účastníků domácího odboje.
Sedm parašutistů se v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici skrývalo po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který spáchali 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Gestapo se zběsile snažilo atentátníky vypátrat. Nacisté se krutými represemi mstili na českém národu. Seznamy popravených byly nekonečné. Lidé žili v napětí a strachu, kterému podlehl parašutista Karel Čurda z výsadku Out Distance.
„Nešťastnou shodou náhod se ocitl oddělen od parašutistů. Po atentátu se s nimi nestihl spojit a skrýval se v domě své matky v jižních Čechách. Dozvěděl se o popravě rodičů parašutisty Oldřicha Pechala, kterého osobně velice dobře znal. Měl strach, že by byla popravena i jeho matka a sestra. To byl ten hlavní hybatel, proč se gestapu přihlásil,“ vysvětlil už dříve historik Eduard Stehlík.
Němci kostel 18. června obklíčili. „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme,“ volali parašutisté z krypty. Značné přesile, které odolávali několik hodin, nakonec podlehli.