Zástupci státu uctili památku parašutistů, kteří zorganizovali atentát na Heydricha

Politici a vojáci dnes položili v centru Prahy věnce za padlé parašutisty. Sedm výsadkářů před 73 lety zorganizovalo atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před nacisty se ukrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze | Foto: Pravoslavná církev

Pietního aktu se zúčastnili představitelé české armády, pamětníci a váleční veteráni.

Během téměř hodinového ceremoniálu položili věnce a květiny k pamětní desce a zapálili svíčky v kryptě kostela. Přihlížely také desítky Pražanů a turistů.

Válečný veterán Pavel Vranský při této příležitosti řekl, že je důležité podobné akce pořádat a jejich význam připomínat především mladé generaci.

Další pietní akt začal v pražských Dejvicích u pomníku válečných parašutistů a účastníků domácího odboje.

Úkryt parašutistů po atentátu na Heydricha | Foto: Český rozhlas

Sedm parašutistů se v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici skrývalo po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který spáchali 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Gestapo se zběsile snažilo atentátníky vypátrat. Nacisté se krutými represemi mstili na českém národu. Seznamy popravených byly nekonečné. Lidé žili v napětí a strachu, kterému podlehl parašutista Karel Čurda z výsadku Out Distance.

„Nešťastnou shodou náhod se ocitl oddělen od parašutistů. Po atentátu se s nimi nestihl spojit a skrýval se v domě své matky v jižních Čechách. Dozvěděl se o popravě rodičů parašutisty Oldřicha Pechala, kterého osobně velice dobře znal. Měl strach, že by byla popravena i jeho matka a sestra. To byl ten hlavní hybatel, proč se gestapu přihlásil,“ vysvětlil už dříve historik Eduard Stehlík.

Němci kostel 18. června obklíčili. „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme,“ volali parašutisté z krypty. Značné přesile, které odolávali několik hodin, nakonec podlehli.

Atentát na Heydricha | Foto: Michal Jindra

Lída Křesťanová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme