Zástupci tripartity se na zvýšení minimální mzdy neshodli

Do konce listopadu vláda rozhodne, o kolik zvýší v příštím roce minimální mzdu. Po dnešním jednání tripartity - tedy představitelů vlády, odborů a zaměstnavatelů - to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Zástupci tripartity se na růstu minimální mzdy neshodli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Naprosto rozdílné názory mají odbory a zaměstnavatelé. Bude tedy záležet na jednotlivých ministrech, na čí stranu se přikloní. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit nejnižší příjem nadvakrát - nejprve od ledna a pak od července vždy o 475 korun.

Českomoravská konfederace odborových svazů s takovým zvýšením minimální mzdy souhlasí. Odboráři ale chtějí, aby ke zvýšení došlo jednorázově, a to už od ledna. Nejnižší příjem by se tak zvedl o 12 procent, tedy o 950 korun.

"Prostě chceme, aby se lidé ze svého výdělku uživili a uživili svoje rodiny," říká šéf ČMKOS Milan Štěch. Odboráři navíc upozorňují, že minimální mzda je v Česku hluboko pod průměrem ostatních zemí Evropské unie.

Podle Jana Víznera z Konfederace zaměstnavatelských svazů by ale navrhované zvýšení vedlo jen k propouštění pracovníků s nízkou produktivitou práce nebo těch méně kvalifikovaných. "A tím se samozřejmě o ně bude muset starat stát, čili si myslíme, že to není vůbec nic, co by bylo progresivního."

Zaměstnavatelé chtějí, aby se nejnižší příjem, který je nyní 7185 korun, zvýšil maximálně o sedm procent.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme