Zástupci tripartity se na zvýšení minimální mzdy neshodli

Do konce listopadu vláda rozhodne, o kolik zvýší v příštím roce minimální mzdu. Po dnešním jednání tripartity - tedy představitelů vlády, odborů a zaměstnavatelů - to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Zástupci tripartity se na růstu minimální mzdy neshodli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Naprosto rozdílné názory mají odbory a zaměstnavatelé. Bude tedy záležet na jednotlivých ministrech, na čí stranu se přikloní. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit nejnižší příjem nadvakrát - nejprve od ledna a pak od července vždy o 475 korun.

Českomoravská konfederace odborových svazů s takovým zvýšením minimální mzdy souhlasí. Odboráři ale chtějí, aby ke zvýšení došlo jednorázově, a to už od ledna. Nejnižší příjem by se tak zvedl o 12 procent, tedy o 950 korun.

"Prostě chceme, aby se lidé ze svého výdělku uživili a uživili svoje rodiny," říká šéf ČMKOS Milan Štěch. Odboráři navíc upozorňují, že minimální mzda je v Česku hluboko pod průměrem ostatních zemí Evropské unie.

Podle Jana Víznera z Konfederace zaměstnavatelských svazů by ale navrhované zvýšení vedlo jen k propouštění pracovníků s nízkou produktivitou práce nebo těch méně kvalifikovaných. "A tím se samozřejmě o ně bude muset starat stát, čili si myslíme, že to není vůbec nic, co by bylo progresivního."

Zaměstnavatelé chtějí, aby se nejnižší příjem, který je nyní 7185 korun, zvýšil maximálně o sedm procent.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme