Zástupci UNESCO nesouhlasí s demolicí domu na Václavském náměstí

Ministerstvo kultury s definitivní platností dovolilo zbourat historický dům na Václavském náměstí. Čeští spolupracovníci organizace UNESCO jsou tímto rozhodnutím znepokojeni. Ministr kultury Jiří Besser tím podle nich otevřel cestu i dalším developerům, kteří chtějí v chráněné zóně bourat historické stavby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice | Zdroj: ČTK

Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na rozhodnutí povolit bourání na Václavském náměstí zjišťovala reportérka Michaela Vetešková

Za záchranu objektu přitom dlouhodobě bojovala velká část odborné veřejnosti v čele s Klubem za starou Prahu.

Dnešní rozhodnutí ministra je ovšem konečné a nelze se proti němu dále odvolat, uvedl ministrův tajemník Stanislav Brunclík.

„Velmi závažným způsobem se zde vstoupilo do práv účastníka řízení nabytých v dobré víře. Investor relativně dlouhou dobu žil v přesvědčení, že rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy je platné a konečné a že se může pustit do investiční akce. Pak trochu jako blesk z čistého přišlo ve zkráceném řízené rozhodnutí památkového odboru ministerstva kultury, které celou věc zastavilo,“ řekl Brunclík.

Ministr se podle svého prohlášení rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, které umožní demolici dvorní části hotelu Jalta a torza bývalé Akciové tiskárny.

Torzo bývalé Akciové tiskárny v Opletalově ulici v Praze | Foto: ČTK

Uliční fasády obou objektů zůstanou podle Brunclíka zachovány.

„Je to v podstatě vyjití vstříc poslednímu rozhodnutí magistrátu, které celý projekt podmínilo celou řadou podmínek, které investor splnil,“ dodal mluvčí ministerstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demolici domu na Václavském náměstí mluvili v Ozvěnách dne vedoucí odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jiří Kněžínek a předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková

O případném zbourání domu se začalo mluvit na podzim roku 2009. Tehdy požádal investor magistrát, aby mu povolil demolici výše zmíněných objektů a zároveň výstavbu nového polyfunkčního domu na jejich místě.

Právě proto, že je dům součástí zóny zařazené na seznam UNESCO, bylo rozhodování velmi pečlivé, říká vedoucí odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jiří Kněžínek:

„Dva a půl roku se projekty vracely, zvažovali jsme pro a proti. Já musím říct, že v této oblasti se opravdu váží miligramovými vahami, ale ke konci se valná většina odborníků připojovala k tomu, že bude dobré, když tam bude stát nový objekt.“

Nebezpečný precedens, tvrdí památkáři

Podle spolupracovníka organizace UNESCO, předsedy české pobočky ICOMOS Josefa Štulce jde o nebezpečný precedens, který dovolí i jiným developerům v centru památkově chráněné Prahy bourat domy. „Vrhá to velmi nebezpečné světlo, pokud jde o budoucí osud pražské památkové rezervace,“ podotkl Šulc.

UNESCO nemůže podle něj do rozhodnutí českého tátu zasahovat, ale může to být pro zmíněnou organizaci varovný signál.

Torzo bývalé Akciové tiskárny v Opletalově ulici v Praze | Foto: ČTK

„Zatím UNESCO kvůli tomuto jednomu případu zasáhnout nemůže, ale pokud to bude pobídkou pro rozšíření podobných případů v budoucnosti, pak už skutečně se může pozice Prahy na seznamu světového dědictví otřást,“ upozornil památkář.

Předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková zdůraznila, že budova z 19. století přestavěná ve stylu art deco se stopami kubismu je ve velmi dobrém stavu a není důvod ji bourat. Rozhodnutí ministra označila za obrovské rozčarování.

„Je to dům, o jehož demolici se vůbec nemělo jednat. Je sice z 19. století, ale jeho fasáda z dvacátých let 20. století zajímavým způsobem reflektuje soudobé moderní styly a krásně ladí i s linií domu, které se sbíhají k dominantě Národního muzea. Pokud na tomto místě budeme mít cokoliv, co bude vystupovat z této linie, tak už je to určité poškození průhledu Václavským náměstím,“ míní Bečková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí ministra kultury o demolici historického domu v Praze jsme rozebrali ve Stalo se dnes s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše ale není zmiňovaný dům památkově chráněný a ani výstavba v památkových rezervacích není nijak výjimečná.

„Slyšel jsem třeba názor, že na Václavském náměstí se nesmí nic nového postavit, ale od roku 1990 už tam bylo strženo několik domů a nahrazeno novostavbami. Například Palác Euro na dolním konci Václavského náměstí nebo nedávno byl zbořen dům Diamant, takže si myslím, že je to normální proces, který probíhá i v městské památkové rezervaci,“ řekl Lukeš.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme