Zástupci Vysočiny míří do Rakouska, na jednání o jaderné energii
Češi budou s Rakušany diskutovat o jaderné energii. Do obce Raabs an der Thaya v Dolním Rakousku dnes vysílá své zástupce i kraj Vysočina. Na jedno pódium se tak postaví zastánci jaderné energie i její dlouholetí odpůrci.
Za kraj Vysočina se pódiové diskuse v Raabsu zúčastní hejtman Jiří Běhounek a ředitel jaderné elektrárny Dukovany Tomáš Žák. Za rakouskou stranu je očekáván univerzitní profesor Wolfgang Kromp z institutu pro výzkum rizik ve Vídni.
Jedním z klíčových témat bude dostava Temelína a stavba pátého bloku v Dukovanech, která má na české straně plnou podporu. „Výroba Dukovan je pro nás důležitá a nejenom výroba ze stávajících bloků, ale výstavba nového současně,“ říká starosta Dukovan Miloslav Křišťál s tím, že jaderná elektrárna zaměstnává tisíce lidí z regionu.
Dalším důležitým tématem diskuse v Rakousku bude stavba hlubinných uložišť radioaktivního odpadu. Jde o téma, které je kontroverzní i v České republice.
O česko-rakouské diskusi na téma jaderné energie informoval v Ranním Radiožurnálu redaktor Michal Malý.
„Moc pro to nejsem, myslím, že pořád z toho může být nějaké záření,“ říká například obyvatel Tasova na Žďársku.
Někteří obyvatelé vytipovaných lokalit, kde teď stát obcím ročně nabízí 600 tisíc korun a 30 haléřů za každý metr čtvereční zkoumaného území už ale změnili názor a se stavbou hlubinného úložiště by i souhlasili.
„Když by tady měly být pracovní příležitosti, proč ne,“ říká například paní Dana z Náramče na Třebíčsku.
Rakušané také chtějí odpověď na otázku, jestli bude postaveno konečné úložiště jaderného odpadu u rakousko-české hranice.
Pódiová diskuse v Raabsu je otevřená pro veřejnost a je možné, že se na místě objeví i nějací protijaderní aktivisté.