Zástupci zahrádkářů se sejdou s Vitáskovou. Obávají se zdražení elektřiny

Kvůli plánům na změny tarifů elektřiny se na svém celorepublikovém sněmu sejdou zástupci zahrádkářů se šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou. Původní návrh počítal s tím, že odběratelé budou platit za elektřinu podle velikosti hlavního jističe, ne podle skutečné spotřeby. To by znevýhodnilo drobné spotřebitele, jako jsou právě třeba zahrádkáři nebo chalupáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U chaloupky v mechu a kapradí | Foto: Alena Blažejovská, Petr Veselý

Alena Vitásková ustoupila tlaku veřejnosti a původní návrh stáhla. „Bude se na tom pracovat příští rok, ale nás nic nenutí k tomu, abych to vydávala dřív než v roce 2019,“ řekla.

Zahrádkáři ale zůstávají ve střehu. „Podle našich propočtů by to znamenalo navýšení ceny například za rok o 5000 korun pro chalupáře,“ upozornila Zdeňka Jankovičová z Českého zahrádkářského svazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahrádkáři se sejdou se šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou kvůli změnám tarifů. Čemu chtějí zabránit, se jich ptal Ľubomír Smatana

U debaty o další podobě návrhu proto nechtějí chybět. „Jestli se udělá expertní tým, kde budou zástupci fotovoltaických elektráren, velkých průmyslových podniků, tak si každý hájí svou pravdu. My se ptáme, kde jsou zástupci obyčejných lidí,“ dodala.

Návrh na zvýšení tarifů pro velkou skupinu odběratelů způsobily především solární elektrárny, které namáhají energetickou síť, a tak je do ní potřeba investovat, vysvětlil analytik Michal Šnobr. „Ve finále to na spotřebitele dopadne vždy,“ řekl.

Chalupářům by se původně navrhovaná pravidla mohla prodražit, protože by záleželo na velikosti jističe, ne na spotřebě.

„Bojím se, že dojde k situaci, že nám někdo přijde do baráku a řekne: ‚Máte tři kohoutky, z každého budete platit 10 tisíc a hotovo. Nezajímá mě, že ten ve sklepě nepoužíváte',“ zdůvodnil ostražitost zahrádkář ze Sezimova Ústí Ivan Dvořák.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme