Zastupitelé Prahy 4 starostu neodvolali, žádají ale vysvětlení jeho cesty na Severní Kypr

Pavel Caldr zatím zůstává starostou Prahy 4. Zastupitelé chtěli dnes jednat o jeho odvolání kvůli návštěvě Severního Kypru, návrh ale neprošel. Samostatnost Severního Kypru totiž Evropská unie ani žádný jiný stát světa s výjimkou Turecka neuznává, místní média však popsala cestu jako oficiální. Caldr se dokonce setkal i s tamním vicepremiérem. Někdejší člen ODS, nyní nezařazený starosta Caldr ale musel detaily cesty vysvětlit. Výpisem z účtu dokázal, že si ji platil sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Caldr, starosta Prahy 4 | Foto: Alžběta Švarcová

O říjnové schůzce nejdřív informovala severokyperská média, popisovala ji jako oficiální setkání dvou politiků. To ale Pavel Caldr popírá. „Byl jsem tam soukromě na dovolené. Sešel jsem se tam s nějakými místními obyvateli, ale je to čistě záležitostí soukromí,“ řekl Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze kolem starosty Prahy 4 Pavla Caldra se věnují Klára Bílá a Pavel Polák

O setkání pražského politika s vicepremiérem se zajímalo i kyperské ministerstvo zahraničních věcí v Nikósii. To rozdíl mezi oficiální a soukromou dovolenou nevidí.

„To není v pořádku. Je to úřední osoba. Je to starosta města nebo městské části. A když se setká se zástupcem neuznaného státu, pro nás je to stále problém," upozorňuje Andreas Eliades z kanceláře tajemníka.

Starosta Caldr cestoval s některými svými kolegy. V místě pobytu se také setkal s Ondřejem Palounkem, vlivným pražským lobbistou.

Starosta Prahy 4 se sešel s politiky Severního Kypru. EU ale region neuznává

Číst článek

„Pokud by to bylo oficiální cesta, samozřejmě bych to vnímal jako problém. Ale byla to soukromá cesta a já si myslím, že jako soukromá osoba mohu cestovat, kam chci,“ trval Caldr na tom, že s tamními politiky nic neprojednal.

Zastupitelka Jana Marsová z TOP 09 se s jeho vyjádřením spokojila. „Do této chvíle nikdo jiný nebyl schopný předložit důkaz o formální a dohodnuté spolupráci mezi městskou částí Praha 4 a severokyperskou stranou. Pakliže někdo nepředloží další důkazy, tak mi osobně se tím dále zabývat nebudeme,“ prohlásila Marsová.

Zelení podají návrh na odvolání znovu

Karel Šplíchal z ČSSD cestu označil za politickou chybu. „Kdybych věděl, že jedou na Severní Kypr, tak bych se chytnul za hlavu a samozřejmě bych je varoval. Byla to jejich soukromá iniciativa a tohle se mi zdálo velmi nerozumné,“ řekl zastupitel za sociální demokracii.

Nejtvrději se vůči Caldrovi vymezil Petr Štěpánek ze Strany zelených. „To vysvětlování bylo na úrovni pětiletého dítěte, když doma něco zapírá. My v té věci budeme podávat návrhy na odvolání opakovaně,“ uvedl Štěpánek stanovisko své partaje.


Kypr

Pavel Polák, Klára Bílá, Simona Bartošová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme