Zastupitelské úřady jsou během dovolených připraveny na větší agendu

S příchodem dovolenkové sezóny se začínají na naše úřady v zahraničí obracet čeští turisté s nejrůznějšími problémy. Ztrácejí cestovní doklady, řeší dopravní nehody nebo zranění či dokonce úmrtí svých blízkých. Nejvíce potíží řeší české konzuláty opět v Chorvatsku, protože právě tam jezdí čeští turisté nejčastěji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelješacký záliv, kde leží Nikšova farma, není rájem jen pro milovníky plodů moře | Foto: Gregor Martin Papucsek

Veronika Honcová z ministerstva zahraničních věcí doporučuje, aby si Češi před odjezdem do kterékoli země prostudovali webové stránky ministerstva, kde najdou potřebné informace v kapitole Cestujeme do zahraničí. Včetně kontaktních telefonních čísel na konzulární pohotovosti zastupitelských úřadů v zemích, kam se chystají na dovolenou.

Pokud budou potřebovat pomoc v zemi, kde Česko své zastoupení nemá, mohou se jako občané Evropské unie obrátit na kterýkoli zastupitelský úřad členského státu EU. „V tomto případě by bylo dobré umět anglicky nebo se obrátit na někoho, kdo by pomohl s komunikací,“ upozorňuje Honcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Honcová z MZV radí v Odpoledním Radiožurnálu, jak mají Češi řešit problémy v zahraničí

Řada turistů se na dovolené zraní nebo onemocní. V tomto případě se mají obrátit na asistenční službu příslušné pojišťovny, aby se s příslušným zdravotnickým zařízením spojila a vše zařídila. V některých zemích je ovšem nutné ošetření zaplatit, nechat si vystavit fakturu a tu potom nárokovat na české pojišťovně.

V případě potřeby zaslání dalších peněz na nečekané výdaje v nouzi jsou dvě možnosti. Buď se opět mohou Češi obrátit na příslušný zastupitelský úřad s tím, že příbuzní turisty složí peníze v České republice na účet ministerstva a zastupitelský úřad peníze v cizině vyplatí v příslušné valutě.

Nebo lze zaslat peníze do zahraničí prostřednictvím expresního peněžního systému Western Union – v České republice někdo složí peníze na pobočku Western Union a v zahraničí si je můžete vybrat na tamní pobočce na poště nebo v bance.

Jiří Hošek, Květa Moravcová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme