Zástupkyně ombudsmana pro větší dohled státu nad spotřebitelskými úvěry

Dohled státu nad spotřebitelskými úvěry u nás podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové nedostatečný. Podle ní někteří lidé uzavírají tyto smlouvy a přitom nemají potřebné informace o úvěrech. Dostávají se pak do "spirály neřešitelné předluženosti".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jitka Seitlová | Foto: Senát ČR

Smlouva o úvěru je sice soukromoprávní záležitostí, povinností státu ale je vytvořit právní prostředí, které spotřebiteli garantuje, že dostane všechny informace o podmínkách úvěru i důsledcích plynoucích z podepsání smlouvy.

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je současné právní prostředí v této oblasti nepřehledné: "Přestože došlo k významnému posunu a zlepšení, je neustále tato právní úprava pro spotřebitele dosti nepřehledná. A nejen pro spotřebitele, ale, bohužel i pro samotné úřady."

Karel Machotka, ředitel odboru podnikatelského prostředí ministerstva průmyslu a obchodu, se ale domnívá, že situace u nás není tak špatná. Navíc některé nedostatečnosti by podle něj měla odstranit evropská směrnice o spotřebitelských úvěrech, která bude zapracována do českého práva.

Každý úvěr navíc by pak bylo možné splatit předčasně bez větších sankcí a od smlouvy odstoupit během prvních 14 dnů.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme