Žatec zaujal, na seznam památek UNESCO se ale nedostal. Šanci bude mít zase příští rok

Historické centrum města Žatec jako město chmele se letos nedostalo do seznamu památek UNESCO. Památky spojené s výrobou, pěstováním a skladováním chmele zaujaly Mezivládní výbor pro světové dědictví. Nominace Žatce byla proto jenom odložená o rok. Za tu dobu má česká strana svůj návrh dopracovat. Starostka Žatce Zdeňka Hamousová z hnutí ANO je přesto s výsledkem spokojená.

Žatec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Žatci | Foto: Ladislav Bába

„My jsme spokojeni, protože jsme byli vůbec nominováni. Ten statek byl v podstatě oceněn už tou nominací, je výjimečný a na listině světového kulturního dědictví UNESCO ještě chmel jako zajímavá komodita a zajímavé téma chybí. To je pro nás krásné poselství,“ řekla Hamousová Radiožurnálu.

Starostka ale dodala, že neví, jestli Žatec stihne nominaci dopracovat už do příštího roku.

Kromě Žatce se z Česka o zápis na seznam světového dědictví UNESCO uchází od počátku tohoto roku také Hornický region Krušnohoří. Ve druhé polovině roku chtějí nominační dokumentaci odevzdat také Slavné lázně Evropy, mezi něž se řadí mimo jiné Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Česko má dosud na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme