Zatopená Invalidovna se opět otevřela lidem i dopravě

Do další části povodněmi těžce postiženého Karlína se dnes znovu vrací život. Od sedmnácté hodiny je volně přístupná pro lidi i automobily oblast Invalidovny od ulice Švábky až po vojenský archiv. Místní obyvatelé se už mohou nastěhovat zpět do svých bytů. V místě už nehrozí žádné nebezpečí, hlídkovat v něm přesto budou i nadále policisté. Nadále ale zůstává uzavřena takzvaná zóna A, tedy část Prahy 8 od konce Invalidovny až po Florenc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklidové práce | Foto: Jan Rosenauer

Na Invalidovnu se podle odhadu Městského úřady Prahy 8 může vrátit až 10.000 lidí. Zatím jim v bytech poteče voda, funguje i odpad, elektřina by měla být zapojena začátkem příštího týdne, ale na plyn si budou muset kvůli poruše vedení ještě počkat. Odpad z domů a bytů bude na Praze 8 až do úterý 10. září odvážen zdarma. Majitele objektů v Libni a Karlíně zastupitelstvo osmé městské části vyzývá k viditelnému označení správců domů, aby i v těchto objektech byl proveden kompletní úklid.

V takzvané karlínské zóně A, tedy nejpoškozenější oblasti mezi Křižíkovou a Sokolovskou ulicí, probíhá mapování podloží, kde podzemní povodňové říčky vytvořily dutiny. Otevření zóny tedy podle starosty Prahy 8 Josefa Noska nepřipadá v úvahu. "Dokud nebudeme mít jistotu, že tam můžeme pustit jak těžkou techniku tak auta, protože v okamžiku, kdy tam pustíme lidi, musíme pustit i dopravu," řekl.

Obyvatelé domů, které v Karlíně po povodních už spadly, přejímají náhradní byty. Praha 8, jak uvedl starosta Nosek, však bude muset v případě náhradních bytů žádat o pomoc magistrát hlavního města. "Byt nebude s největší pravděpodobností poskytnut například občanovi, jehož byt nebyl vyplaven," dodal Nosek.

Záplavové oblasti Karlína i Libně zůstávají i nadále pod kontrolou statiků, kteří v současné době zvažují demolici pěti až sedmi domů v karlínské zóně A. Kvůli podmáčení už spadly dva domy v Sokolovské ulici a v Křižíkově jeden. Těžký úkol stojí před policií, která má zjistit, kdo za zřícení domů nese vinu. Na městském státním zastupitelství v Praze evidují podle mluvčího Martina Omelky v souvislosti s povodněmi několik trestních oznámení. Většinou pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme