Závada na D1 je vážnější, silničáři opravu do prázdnin nestihnou

Poškození dálnice D1 na 52. kilometru ve směru na Brno je vážnější než se předpokládalo. Oprava tak potrvá více než týden a bez problémů by se úsekem mělo projíždět až příští sobotu. Původně chtělo Ředitelství silnic a dálnic dát vše do pořádku do pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 - prasklina | Foto: Pavel Pavlas

„Dojde k výměně cementobetonové desky za novou v rychlém jízdním pásu a stejně se bude opravovat i pomalý jízdní pruh. Mohlo dojít k poškození i kvůli náhlému přívalovému dešti ve chvíli, kdy došlo k vzedmutí vozovky. Mohla by být poškozena i dilatace, to ale budeme přesně vědět až v dalších dnech, kdy dojde k rozkrytí vozovky,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dálnici D1 natáčel reportér Pavel Pavlas

Nejstarší česká dálnice se u Zruče nad Sázavou včera kvůli vysokým teplotám nadzvedla asi o 15 centimetrů a vytvořila schod, přes který postupně přejelo několik stovek řidičů. Podle policie si vozidlo poškodilo 8 řidičů. Svědci pak mluví o 40 poničených vozech.

Jedním z řidičů, který měl tu smůlu a přejel přes nadzvednutou dálnici, byl i pan Martin Hůrka z Jílového u Prahy. Poškozené vozovky si všiml na poslední chvíli a zabrzdit už nestačil.

„Rána určitě byla, nicméně se mi podařilo přejet tak, že jsem kromě světla na voze nic nepoškodil.“ Hlavní vinu dává pan Hůrka policistům. Je přesvědčen, že mohli reagovat mnohem rychleji.

„Protože já jsem volal v 18:22 a dobrých 20 minut jezdily na benzinovou pumpu další poškozená vozidla. Nejméně 25 minut na místo určitě nikdo nepřijel,“ tvrdí řidič.

Dálnice D1 - proražená pneumatika vozu | Foto: Pavel Pavlas

Benešovská policistka Diana Škvorová chyby odmítá. Policisté podle ní přijeli v rámci svých možností, řešili prý vážnou nehodu kamionu. „První událost jsme měli oznámenou 20 minut po 18 hodině, policisté na místo dorazili v 18:40 a o pět minut později byla dálnice uzavřena.“

Dálnici teď bude Ředitelství silnic a dálnic podle mluvčí Martiny Vápeníkové kontrolovat častěji. „Rozhodně bude na tomto úseku zvýšená kontrola pracovníků údržby dálnic,“ potvrdila mluvčí. Místem se teď jezdí jen v protisměru a rychlost je omezena na 80 kilometrů v hodině.

Ministerstvo dopravy už chystá urychlenou rekonstrukci nejvytíženější české dálnice. S opravami povrchu by se mělo začít na jaře příštího roku.

Igor Maňour, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme