Závada řídícího systému vpodvečer vyřadila z provozu celé pražské metro

Pražské metro postihl největší výpadek v jeho historii. Zhruba na půl hodiny se odpoledne zastavily všechny tři trasy. Výpadek elektrického proudu totiž vyřadil řídící centrum a dispečeři ztratili kontrolu nad soupravami. Nezbývalo proto nic jiného, než vlaky okamžitě zastavit. Metro již opět jezdí normálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro, stanice Kolbenova | Foto: Karel Zajíc

Důvodem nebývalého kolapsu veřejné dopravy v metropoli byl podle Tomáše Jelínka z pražského Dopravního podniku výpadek serverů dispečerského řízení: "Dispečink ztratil kontrolu nad polohou jednotlivých souprav, a tudíž musel být zastaven provoz."

"To je systém, který kompletně obhospodařuje těch více než 50 kilometrů metra. Nejsme na železnici, kde vlaky mohou jezdit jen tak na odvážku. My jsme potřebovali zajistit nějaký náhradní program. Vlaky komunikovaly přes vysílače VKV i pomocí kamerového systému. Jakmile toto bylo spuštěno, tak byl provoz obnoven," dodal Jelínek. Zatím se neví, co výpadek způsobilo.

Jana Zemanová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme