Zával usmrtil dva horníky na Karvinsku

Dva horníci zemřeli ráno při důlním neštěstí na Karvinsku. Hornina je zavalila v podzemí dolu Darkov v hloubce téměř osmi set metrů. Oba muži jsou slovenské národnosti. Příčiny neštěstí se stále vyšetřují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov | Foto: ČKD Praha DIZ

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Ostravsko-karvinských dolů Věra Breiová: "V této chvíli pracují na místě záchranáři a snaží se těla vyprostit. Na místě je i komise složená z báňských odborníků, zástupců vedení dolu a odborářů, která se snaží vyšetřit příčiny neštěstí."

K tragédii došlo, když sedmačtyřicetiletý muž a jeho o čtyři roky mladší kolega likvidovali před závalem pracoviště a odstraňovali výztuže. Mladší byl ženatý a zůstaly po něm dvě děti. Zástupce hornických odborářů Lumír Krečmer potvrdil, že mohou odškodnit rodiny jen svých členů. Pomoci se podle něj ale dostane i pozůstalým po dvou slovenských hornících.

"Odbory se podílejí na odškodnění rodin v případě, že by se jednalo o odboráře. V opačném případě nemůžeme, byť bychom stokrát chtěli. My máme peníze pouze z příspěvků. Nicméně je vytvořena Nadace Barborka, která se zabývá odškodněním manželek pozůstalých anebo jejich dětí. Odškodňuje i neodboráře," uvedl Krečmer.

Andrea Čánová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme