Zával usmrtil dva horníky na Karvinsku

Dva horníci zemřeli ráno při důlním neštěstí na Karvinsku. Hornina je zavalila v podzemí dolu Darkov v hloubce téměř osmi set metrů. Oba muži jsou slovenské národnosti. Příčiny neštěstí se stále vyšetřují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov | Foto: ČKD Praha DIZ

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Ostravsko-karvinských dolů Věra Breiová: "V této chvíli pracují na místě záchranáři a snaží se těla vyprostit. Na místě je i komise složená z báňských odborníků, zástupců vedení dolu a odborářů, která se snaží vyšetřit příčiny neštěstí."

K tragédii došlo, když sedmačtyřicetiletý muž a jeho o čtyři roky mladší kolega likvidovali před závalem pracoviště a odstraňovali výztuže. Mladší byl ženatý a zůstaly po něm dvě děti. Zástupce hornických odborářů Lumír Krečmer potvrdil, že mohou odškodnit rodiny jen svých členů. Pomoci se podle něj ale dostane i pozůstalým po dvou slovenských hornících.

"Odbory se podílejí na odškodnění rodin v případě, že by se jednalo o odboráře. V opačném případě nemůžeme, byť bychom stokrát chtěli. My máme peníze pouze z příspěvků. Nicméně je vytvořena Nadace Barborka, která se zabývá odškodněním manželek pozůstalých anebo jejich dětí. Odškodňuje i neodboráře," uvedl Krečmer.

Andrea Brtníková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme