Závažnějších případů přibývá každý den, varuje vedoucí národní laboratoře pro chřipku

Lékařské ordinace v Česku se plní pacienty s chřipkou a přibývá i případů, u kterých má nemoc vážnější průběh. Takových zatím doktoři zaznamenali desítky. Navíc pět úmrtí. Podle hlavního hygienika se blíží chřipková epidemie. Na prudký povánoční nárůst upozorňuje i doktorka Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teploměr, chřipka, nemoc

teploměr, chřipka, nemoc | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Závažnějších případů přibývá každý den. Pořád to jsou ale malá čísla. V současnosti se pohybujeme na pětačtyřiceti případech. To už ale zase v tuto chvíli nemusí platit,“ vypočítává doktorka Havlíčková.

Tři roky staré obavy z prasečí chřipky nás ale nyní už děsit nemusí. Podle Havlíkové tento typ už běžně cirkuluje v populaci. V roce 2009 se stal pandemickým, nahradil předchozí variantu a je tedy kmenem běžné sezonní chřipky.

Jeho příznaky jsou tedy stejné jako u jakékoli jiné chřipky. Národní referenční laboratoř však letos eviduje vyšší počet komplikací. Patří mezi ně postižení horních cest dýchacích, bronchopneumonie, u některých pacientů i respirační selhání. Nejzávažnější komplikací pak je primární virová pneumonie. Ta se i v době dnešních léčebných možností léčí velmi obtížně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s MUDr. Martinou Havlíčkovou, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku

Podle Havlíčkové hlásí nyní řada evropských států sestup nemocnosti. Čísla nejsou příliš vysoká, ale na druhé straně nejsou příliš objektivní.

„Máme za sebou vánoční svátky, kdy lidé chodí málo k lékaři. Čísla jsou pak menší. A za ten první kalendářní týden jsme se dostali na stejný počet jako před svátky. Kompenzace většinou trvá dva až tři týdny, takže to nyní prudce narůstá,“ upozorňuje vedoucí referenční laboratoře.

Očkování by proto Havlíčková doporučila: „Ještě je čas. Vakcín je na trhu dostatek, nemáme zprávy, že by někde chyběly.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Vakcinologické společnosti a praktická lékařka Hana Cabrnochová v pořadu Stalo se dnes

Také místopředsedkyně Vakcinologické společnosti a praktická lékařka pro děti a dorost Hana Cabrnochová potvrzuje, že se proti chřipce dá očkovat i v období epidemie. Je ale větší pravděpodobnost, že vakcína nebude účinkovat.

„Nástup účinku bývá obvykle až za 14 dní po očkování, takže nechat se očkovat v průběhu epidemie znamená určité riziko, že se pacient s tímto onemocněním už setká a vlastní očkování už preventivní efekt mít nebude.“

Pokud se člověk v této době nechce nechat očkovat, měl by se podle Cabrnochové snažit zabránit tomu, abych chřipku dostal a vyhýbal se místům, kde je hodně lidí, například diskotékám nebo hromadné dopravě.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Igor Maňour, Helena Šulcová, Jana Vondráčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme