Zavedení občanských průkazů s čipem je o krok blíž, podle Pilného jde o zastaralou technologii

Poslanci poslali k dalšímu schvalování novelu, která by plošně zavedla občanské průkazy s elektronickým čipem. Vydávání takových dokladů by nově mohlo být zdarma, v současnosti stojí pět set korun. Zákon kritizuje třeba poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Podle něj nejsou žádné aplikace, kde by se dal čip použít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Probíhaly diskuse o tom, co tam má, nebo nemá být. Například elektronický podpis. Ale upřímně řečeno, když si odmyslím právnické osoby nebo ty, kteří podnikají, mají datové schránky atd., tak když si představím obyčejného občana, přemýšlel jsem, kdy by ten elektronický podpis využil. Sem tam něco podepisuji, ale to prostě buď naskenuju, nebo to pošlu v obálce. Takže tento způsob, jak to dělat, je docela drahý. Netvrdím, že to nikdo nevyužije, ale třeba dvakrát za rok,“ myslí si Pilný.

Navrhovaná technologie je podle Pilného navíc zastaralá. Dodal také, že by se se schvalováním mělo počkat na návrh zákona o elektronické identitě, který s tím souvisí. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD uznal, že pokud projde zákon o elektronické identitě, bylo by nutné normu o občanských průkazech technicky upravit.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme