Zavedení plateb kartami přijde Českou poštu na stovky milionů

Za složenky a další služby na přepážkách České pošty bude možné platit běžnou platební kartou. Nebude to ale hned a ani zadarmo. Česká pošta na zavedení plateb kartami vypsala výběrové řízení za 87 milionů korun. Podle zjištění Radiožurnálu ale bude konečná suma vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Česká pošta za rok zavede platby kartami na přepážce. V zahraničí už je to běžné. Dnes už nám to přijde jako samozřejmost. Platební kartou zaplatíme za benzin, za nákup v obchodech nebo dokonce i za hezky strávené chvilky. Jen když člověk potřebuje zaplatit složenku na poště, nastane problém.

Radiožurnál ale zjistil, že i tady se ledy hnuly a platební kartou bude brzy možné platit i na pobočkách pošty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka přibližuje plány České pošty na platby bankovními kartami

"Naposledy jsem to zažil včera na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici. Chtěl jsem koupit kolkovou známku, ale v peněžence jsem měl málo a platební karta tu není k ničemu," popisuje reportér Petr Sehnoutka a pokračuje: "Bankomat mi navíc moje banka umístila až o několik domovních bloků jinde."

Ivo Mravinac z České pošty ale slibuje, že pošta pracuje na změnách a brzy budeme platit kartou i na přepážce: "Popravdě řečeno je to dost složitá záležitost a my budeme rádi, když budou moci naši zákazníci budou moci platit kartami někdy v průběhu příštího roku."

Česká pošta vypsala první výběrové řízení za 87 milionů korun. V něm hledá jakéhosi partnera, který jí pomůže zabezpečit převody peněz mezi poštou a bankami.

Odhady v řádech sta milionů

Následovat však budou další výběrová řízení. Pošta si musí mimo jiné koupit software, aby vše fungovalo. A nakonec musí pořídit i samotné platební terminály. Jeden stojí řádově desítky tisíc korun, pošta má zhruba tři tisíce poboček. Celkovou sumu pošta zatím neuvádí, ale odhady hovoří o částce v řádech stovek milionů korun

"Samozřejmě není to úplně levná záležitost, ale my jdeme cestou zkvalitňováním služby a po platebních kartách se dlouhou dobu volá," vysvětluje Ivo Mravinac.

Platit kartou na poště je normální i v okolních zemích. Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána je běžné, že v zahraničí takto pošta zastupuje v menších městech třeba pobočky bank:

"Já si myslím, že příkladem nám mohou být alpské země ať už Švýcarsko nebo Rakousko, kde v podstatě pošty sehrávají dneska naprosto zásadní roli v životě městečka. Dnes lidi na poštách používají standardní bankovníní služby a přitom se jedná skutečně o poštu," dodává Kotlán.

O zavedení platebních karet na své přepážky se pošta snažila v minulosti. Vždy neúspěšně. Tentokrát šéfové pošty slibují, že to vyjde. To ostatně uvidíme za rok.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme