Brazílie 4:1 Jižní Korea

Zavedení zelených karet pro cizince prošlo do třetího čtení

Projekt zelených karet dostal ve druhém čtení od poslanců zelenou. Definitivně by o něm měli hlasovat v pátek. Karty by měly v budoucnu usnadnit hledání práce v Česku pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci mají na stole návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, který by měl cizincům ze zemí mimo Evropskou unii usnadnit možnost získat u nás práci.

Resort si od toho navíc slibuje, že se zaplní alespoň část ze 150 tisíc volných pracovních míst. Jak Radiožurnálu potvrdila Jana Židoňová z ministerstva práce, zelená karta umožní cizincům získat rovnou pracovní povolení i povolení k pobytu. Ucházet se potom podle ní budou moct jen o místa zanesená v databázi ministerstva.

"Bude se jednat o pracovní místa, která budou nahlášená zaměstnavatelem na úřad práce a nepodaří se je obsadit do 30 dnů českým občanem, nebo občanem jiné členské země EU. Po 30 dnech, kdy budou místa nabízena českým občanům, se souhlasem zaměstnavatele zveřejní na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí ve zvláštním seznamu volných míst pro držitele zelené karty. A z tohoto seznamu si budou moci cizinci vybírat," vysvětlila Jana Židoňová.

Opozičním ČSSD a KSČM se novela nelíbí. Proti jsou i odbory. V Česku jsou skoro dva tisíce agentur, které přidělují cizincům práci neprůhledně. Stát je nedostatečně kontroluje. Systém zelených karet by to ještě zhoršil, tvrdí šéf odborů Milan Štěch: "Pokud se do tohoto stavu zavede systém zelených karet, který by měl znamenat ještě rychlejší přísun zahraničních pracovníků na český pracovní trh, tak máme velké obavy, že to zneužívání zahraničních pracovníků se bude ještě zvyšovat a že to bude určitý dumping vůči českým zaměstnancům."

Do Česka mají už teď zamířit první stovky stavebních dělníků z Vietnamu a dalších zemí. Pracovních agentury nedávno podepsali smlouvu se Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Svaz tak ukončil první etapu výběrového řízení na pracovní agentury, které nové zaměstnance do Česka dovezou.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme