Závěry koaliční komise zřejmě neodvrátí zdravotníky od protestů

Koaliční komise schválila konečné návrhy, jak řešit finanční krizi zdravotnictví. Lídři vládních stran mají návrhy projednat do 15. ledna. Komise mimo jiné odsouhlasila, že peníze, které vyberou zaměstnanecké pojišťovny navíc oproti plánu, budou muset dát nemocnicím. Teď platí méně než Všeobecná zdravotní pojišťovna - v budoucnu by ale na tom měly být stejně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: FN Plzeň

Ministryně zdravotnictví Marie Součková upřesnila, že VZP bude moci penězi vybranými nad plán uhradit dluhy a zkrátit zpoždění v platbách i ambulancím.

"Přejdeme-li na úhradu podle diagnózy, tak není zapotřebí, abychom přerozdělovali nadvýběr pojistného ve smyslu posílení lůžkového fondu, který řešil ve své době opodstatněně propady některých nemocnic, kde - řekněme - bylo spektrum zastoupení pojišťoven ve prospěch zaměstnaneckých oproti Všeobecné, anebo byly problémy s profinancováním odvedené zdravotní péče."

Na poplatcích za recept či platbách za sociálně-zdravotní lůžka se komise neshodla. Někteří členové podle Součkové stále navrhují, aby pacienti, kteří nemohou po dokončení léčby opustit nemocnici ze sociálních důvodů, za den pobytu na lůžku platili 50 až 70 korun. Za recept by pacienti měli platit dvacetikorunu. Rozhodnutí tak zůstává na politické reprezentaci.

Závěry jednání koaliční komise však zřejmě nedvrátí chystaný protest lékarníků a ambulanthích lékařů. Ti plánují na 6. leden hodinovou výstražnou stávku.

Nový způsob přerozdělování peněz totiž problémy podle slov prezidenta stomatologické komory Jiřího Pekárka problémy nevyřeší. Ambulantní lékaři a lékarníci tedy zřejmě přistoupí k plánovanému hodinovému přerušení práce 6. ledna.

"Z toho co víme (zatím jsem neměl možnost prostudovat tyto výsledky), to znamená, že se nic nemění a že 6. ledna bude výstražné omezení provozu mezi 11. a 12. hodinou. Samozřejmě se nikdo nemusí obávat, že nebude ošetřen, kdyby přišel s akutním problémem," uvedl Pekárek.

Protest má upozornit na přetrvávající problém s opožďováním plateb ambulantním lékařům a lékárníkům. Soukromá zdravotnická zařízení se pak dostávají do finančních potíží a chybí jim peníze na nákup materiálu i na základní zajištění provozu.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme