Přibývá dětí závislých na mobilech a internetu. Adiktologové chystají kurzy pro pediatry

V době epidemie covidu-19 praktici zaznamenali především více závislostí na mobilních telefonech, tabletech, internetu a sociálních sítích. Adiktologové z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze proto nyní připravují vzdělávací kurzy pro pediatry a jejich zdravotní sestry, které by jim měly pomoct závislosti rozeznat a zachytit přímo v ordinacích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě na tabletu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Česko se navíc podle lékařů umisťuje na první příčce mezi evropskými zeměmi v počtu dětí a mladistvých, kteří mají zkušenost s kouřením cigaret, pitím alkoholu nebo užíváním konopí. Během epidemie covidu-19 se podle lékařů situace ještě zhoršila.

Očkování proti koronaviru u dětí: Moderna za pár týdnů, batolata se dostanou na řadu až příští rok

Číst článek

„To, že závislostního chování dětí a mladistvých přibývá, vnímají asi všichni dětští praktici,“ uvedla Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů. V covidové době podle ní lékaři zaznamenali výrazný příklon k závislostem na mobilech, tabletech, internetu a sociálních sítích.

Zachytit včas závislost u dětí a mladistvých by měly praktikům a zdravotním sestrám pomoci online vzdělávací kurzy, které nyní ve spolupráci s odbornou společností připravují adiktologové z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Dětští praktici a sestry budou díky nim schopni u svých pacientů lépe rozeznat rizikové chování či přímo příznaky závislostí, a případně rychle zasáhnout,“ řekl přednosta adiktologické kliniky Michal Miovský. Kurzy by měly být hotové příští rok.

Britské děti mohou nechat odstranit své nahé fotky a videa z internetu. Služba má zabránit zneužívání

Číst článek

Cílem je podle Miovského celonárodní screeningový program zaměřený na závislosti. Podle Šebkové by bylo vhodné, aby dětští lékaři preventivně zjišťovali závislosti u dětí ve věku 13 a 15 let. Jednají také kvůli tomu se zdravotními pojišťovnami o úhradách za tuto činnost. Praktičtí lékaři mají už nyní k dispozici manuál, který se týká prevence užívání návykových látek.

Podle dat Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách a Národního monitorovacího střediska pro drogy se závislost na tabáku může týkat až 44 600 dospívajících ve věku 14 až 19 let. Podle odhadů v ČR pije nadměrné množství alkoholu až 114 400 mladistvých a opakovaně jich užívá konopné látky asi 63 500.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme