Francouzský prezident hájil prodej zbraní Saúdské Arábii, loď nakonec odplula s prázdnou

Saúdskoarabská loď, která měla v pátek v severofrancouzském přístavu Le Havre naložit zbraně, nakonec vyplula směrem ke Španělsku prázdná, napsala s odvoláním na úřední zdroje agentura Reuters. Humanitární organizace se snažily dodávce zbraní zabránit soudně s tím, že Saúdská Arábie je bude používat v Jemenu i proti civilistům, což je válečný zločin.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně, náboje, munice

Podle odpůrců hrozilo, že zbraně budou využity proti civilistům (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Francouzská organizace na ochranu lidských práv ACAT ve čtvrtek argumentovala tím, že prodej zbraní je v rozporu s mezinárodní smlouvou o obchodu se zbraněmi, jelikož mohou být použity proti civilistům – a Francie o tom ví. Francouzský soud sice námitku odmítl, ale saúdskoarabská loď nakonec vyrazila prázdná ke španělskému Santanderu.

Každý druhý pravicový extremista v Německu by sáhl po zbrani, nelze to podcenit, uvedlo ministerstvo

Číst článek

Nejnovější aféru kolem prodeje zbraní agentura Reuters označila za trapas pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten ve čtvrtek francouzský prodej zbraní Saúdské Arábii hájil a označil Rijád za klíčového spojence v boji proti terorismu. Macron také tvrdil, že zbraně nebudou použity proti civilistům.

Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Bez komentáře

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o deseti tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Postoje evropských mocností k prodeji zbraní Saúdské Arábii se různí, zejména Francie a Británie lobbují proti snahám Německa pravidla prodeje zpřísnit.

Učitelé na Floridě budou moci nosit zbraně do třídy. ‚Víc zbraní vyplodí víc násilí,‘ tvrdí odpůrci

Číst článek

Francouzské ministerstvo obrany agenturu Reuters s otázkami stran nákladu saúdskoarabské lodi odkázalo na ministerstvo zahraničí a to agenturu odkázalo zpět na ministerstvo obrany.

K nejnovějšímu vývoji se nevyjádřil ani úřad premiéra, který schvaluje smlouvy o prodeji zbraní, ani kancelář prezidenta. Agentuře Reuters se nepodařilo získat ani vyjádření Rijádu.

ACAT vystoupila proti prodeji zbraní poté, co server Disclose zveřejnil uniklé vojenské dokumenty. Podle nich byly zbraně, které Francie prodala Saúdské Arábii, včetně tanků a řízených střel naváděných laserovým paprskem, použity proti jemenským civilistům.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pátek uvedl, že Francie dodržuje pravidla prodeje zbraní.

Francie patří k hlavním dodavatelům zbraní Rijádu. V uplynulých měsících ale francouzská společnost na vládu čím dál více tlačí, aby tento obchodní vztah přehodnotila, jelikož počet obětí války v Jemenu dále stoupá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme