Policie v severovýchodních Čechách zabavila téměř stovku neregistrovaných zbraní, devět lidí zadržela

Policisté zadrželi v Libereckém a Pardubickém kraji devět mužů ve věku 33 až 69 let a obvinili je z nedovoleného ozbrojování kvůli držení neregistrovaných nebo zakázaných zbraní. Zajistili u nich při domovních prohlídkách 97 střelných zbraní, z toho 26 samopalů a kulomet a také přes 24 000 nábojů a dalších různých součástí zbraní a pyrotechnického materiálu. Novinářům to ve čtvrtek řekl policejní vyšetřovatel Jaroslav Mareček.

Fotogalerie Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všechny obviněné spojuje zájem o zbraně a někteří se znali i osobně. Policie zatím neví, zda byl s některou ze zajištěných zbraní spáchán trestný čin a proč je muži schraňovali. „Vyšetřování je na počátku. K čemu měly zbraně sloužit a proč je drželi, je předmětem vyšetřování,“ uvedl Mareček.

Nákupy na burze a na internetu

Zbraně, střelivo i prekurzory k výrobě střeliva si obvinění opatřovali částečně na burzách nebo přes internetovou inzerci. Nakupovali i nefunkční zbraně, které dokázali uvést do provozuschopného stavu.

Pět z nich má zbrojní průkaz, k přechovávání zajištěných zbraní ale neměli podle zjištění policie žádné oprávnění. Někteří z obviněných už byli trestáni.

Policisté zajistili při domovních prohlídkách 97 střelných zbraní, z toho 26 samopalů a kulomet, a také přes 24 000 nábojů | Foto: Černý Vít | Zdroj: ČTK

Mužům hrozí pět měsíců až šest let. „Nelze vyloučit do budoucna, že bude trestní sazba zpřísněna a překvalifikována na zločin se sazbou dva až osm let," uvedl státní zástupce Miroslav Mareš. Podle něj se bude čekat na výsledky znaleckých posudků a odborná vyjádření zejména z oblasti balistiky.

„Posléze bude rozhodnuto a vyvozena trestní odpovědnost konkrétních osob,“ dodal Mareš. Všichni muži jsou vyšetřovaní na svobodě, i když na dva ve věku 33 a 66 let chtěla policie uvalit vazbu. Soudci ale stačil písemný slib obviněných, že nebudou páchat trestnou činnost, a u mladšího záruka důvěryhodné osoby.

Dílny na úpravu zbraní

Sedm obviněných je z Libereckého a dva z Pardubického kraje. Nejvíc zbraní - deset samopalů a kulomet, policisté zajistili u devětašedesátiletého muže z východních Čech. Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu.

„Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti,“ uvedl Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně. Za jednu ze zajímavějších zbraní pro sběratele označil italský samopal s dřevěnou pažbou z roku 1938.

Policie se případem začala zabývat loni v listopadu, když na Frýdlantsku zadržela dva muže, kteří stříleli ze samopalů v lese nedaleko hlavní silnice. Oba jsou nyní mezi obviněnými.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme