Zbraňová amnestie se chýlí ke konci. Policistům v Pardubickém kraji odevzdali i protiletadlový kanón

Za necelé dva týdny končí zbraňová amnestie. Do konce července můžou lidé na policii přinést nelegálně držené zbraně nebo střelivo. Vyhnou se přitom postihu za nedovolené ozbrojování. Do konce minulého týdne lidé policistům přinesli přes 2800 zbraní a víc než 86 tisíc kusů střeliva. Policisté z Pardubického kraje museli řešit i jednu netradiční zbraň.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

500kilový protiletadlový kanon odevzdaný při zbraňové amnestii | Zdroj: Policie ČR

„Kuriozitkou, co se odevzdalo v letošní amnestii, byl asi tak 500kilový protiletadlový kanón,“ popsal pro Český rozhlas Pardubice Jiří Tilman z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál policie Pardubického kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté Pardubického kraje si museli při zbraňové amnestii poradit s půltunovým kanonem. Natáčel Josef Ženatý

V minulosti jim lidé takto donesli třeba i kulomet nebo granát. Zbraňových amnestií bylo již několik a počet odevzdaných věcí se podle Tilmana postupně snižuje.

„Amnestie mají spíše sestupnou tendenci. Zbraní se odevzdává méně a méně. Myslím, že ta první byla rekordní, a pak ty počty ve všech krajích klesaly,“ dodal.

Každá odevzdaná zbraň se prověřuje v policejních databázích, jestli nebyla ukradená, není po ní vyhlášeno pátrání nebo jestli s ní nebyl spáchán trestný čin.

Pokud je zbraň „čistá“, může se její majitel rozhodnout, co s ní udělá dál.

Americká firma po kritice stáhla z prodeje funkční pistoli. Zbraň vypadá jako z kostiček lega

Číst článek

„Část lidí využije zbraňovou amnestii k tomu, že chce zbraň legalizovat. Zaeviduje se a on si ji může nechat. Ale musí mít všechna potřebná povolení a zbrojní průkaz. Muže ji také někomu prodat. To pak musí přijít s člověkem, který ji chce koupit, i ten musí mít povolení, zbrojní průkaz a tak dále,“ vyjmenovala mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Pokud dotyčný zbraň nechce, může ji nechat policistům, kteří ji pošlou na likvidaci. Historické kousky ale mohou skončit i v muzeu.

„Může se stát, že zbraň má nějakou historickou hodnotu. A člověk, který nám ji odevzdá, o tom ani neví. I při minulých amnestiích jsme zprostředkovávali kontakt člověka, který zbraň odevzdal s Východočeským muzeem v Pardubicích, kam byla následně zbraň umístěna,“ přiblížila Janovská.

Letošní zbraňová amnestie končí 31. července.

500kilový protiletadlový kanon odevzdaný při zbraňové amnestii | Zdroj: Policie ČR

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme