Tank i protiletadlová a samohybná děla. Při zbraňové amnestii odevzdali lidé 3700 zbraní

Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si nechali zaregistrovat téměř 3700 zbraní a 133 000 kusů střeliva. Na webu to v pondělí oznámilo policejní prezidium. Lidé mohli bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policejního prezidia lidé nejčastěji odevzdávali krátké střelné zbraně, jako jsou pistole a revolvery. Některý materiál ale nemohli bezpečně přinést osobně, policejní pyrotechnici proto ve 141 případech vyjeli, aby se postarali o odborné zajištění munice na místě.

Z celkového počtu 3678 odevzdaných zbraní jich bylo nejvíce, 550, ve Středočeském kraji. Na policejním webu to uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Následovala Praha se 464 odevzdanými zbraněmi a Jihomoravský kraj s 367 odevzdanými zbraněmi. Nejméně zbraní odevzdali v Karlovarském kraji, bylo jich 77.

Zbraňová amnestie se chýlí ke konci. Policistům v Pardubickém kraji odevzdali i protiletadlový kanón

Číst článek

Při letošní amnestii například muž z Královéhradecka, kde lidé podle mluvčí Magdalény Vlčkové celkem odevzdali 233 zbraní, odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo SD-100. Oba obrněnce držel od 90. let minulého století legálně, ale měl pochybnost, zda jsou obě zbraně dostatečně podle současných předpisů znehodnocené.

V Olomouckém kraji odevzdali lidé podle mluvčí tamní policie Marie Šafářové 276 zbraní. Mezi zajímavosti podle ní patřily například opakovací pušky německé výroby z druhé světové války.

Podle policejního prezidia policisté všechny odevzdané zbraně prověřili v evidencích a následně je odeslali na balistické expertizy. Dosud nezjistili, že by odevzdané zbraně souvisely se spácháním trestné činnosti. Policisté ale upozornili, že expertizy dosud neskončily.

Právo na zbraň v Ústavě je předvolební kalkul, míní komentátor Pehe

Číst článek

Zbraňová amnestie byla v České republice před letošním rokem vyhlášena čtyřikrát, při poslední v roce 2014 bylo odevzdáno 5877 zbraní a 484 744 kusů střeliva.

Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v Česku legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.

Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307 372 vydaných zbrojních průkazů a 900 087 zbraní.

Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme