Nebude to hradba, tvrdí policie o stavbě obří budovy na Zbraslavi. Ukázala další vizualizace

Policie se brání kritice ohledně stavby budovy v Praze-Zbraslavi, která má být velká jako třináctipatrový panelák. Nepůjde podle nich o hradbu, jak dříve největší objekt plánované dostavby policejního areálu za dvě miliardy korun nazvala starostka městské části. Stavba je podle nich ve veřejném zájmu, a to kvůli bezpečnosti státu. Radnice i místní však vůči budově mají výhrady, a vznikla dokonce i petice.

Fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhled nové budovy policejního areálu v Praze-Zbraslavi již dříve podle zjištění iROZHLAS.cz kritizovala jak radnice městské části, tak někteří z místních obyvatel. Projekt je podle petice „NE předimenzované dostavbě areálu policie v Praze-Zbraslavi“ megalomanský a poškodí zbraslavské panorama.

Na Zbraslavi má vyrůst obří policejní panelák. Proti projektu vznikla petice, nelíbí se ani radnici

Číst článek

„Navržená stavba půdorysnými a výškovými rozměry naprosto neodpovídá charakteru Zbraslavi ani svému nejbližšímu okolí. Největší objekt návrhu je dlouhý 180 a až 37 metrů vysoký. To velikostně odpovídá budovám největších pražských sídlišť, nikoliv rezidenční zástavbě vil a viladomů, která v městské části Praha-Zbraslav převažuje,“ píše se v petici.

Starostce Zuzaně Vejvodové (hnutí 100pro Zbraslav) vadilo, že fasáda areálu otočená směrem na Zbraslav podle návrhu vypadá jako hradba či opevnění. „Působí jako zbytečně dominantní až agresivní hmota bez respektu k okolnímu prostředí, byť bezprostředně sousedící je obytná zástavba,“ uvedla pro iROZHLAS.cz.

Stavba ve veřejném zájmu

Policie to ale nyní odmítá. „I přes své plánované rozměry se nejedná o celistvou betonovou hmotu působící jako určitá hradba, ale vlivem vhodně zvolených architektonických prvků začleněných do obvodové zdi, jako jsou např. terasy se zelení, dochází k odlehčení celkového vizuálního dojmu z objektu při pohledu z ulice Na Baních,“ píše na svém webu.

Podle policie také dojde ke zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, kteří mají plnit své úkoly v nevyhovujících podmínkách v centru Prahy. A poukazuje i na stáří budov a úsporu finančních nákladů.

„Jedná se o stavbu ve veřejném zájmu k zajištění podmínek pro zlepšení bezpečnosti státu,“ uvádí dále policie. A zároveň zveřejnila sérii snímků z připravované dostavby policejního areálu za dvě miliardy korun.

Až 1000 pracovníků

V policejním areálu hned vedle strakonické dálnice už sídlí Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebo ředitelství středočeské policie. Po dostavbě v roce 2023 by se tam měly z centra Prahy přestěhovat Kriminalistický ústav s administrativou Policejního prezidia.

Na Zbraslav by tak za prací mohlo nově cestovat až tisíc lidí, vznikne skoro 800 parkovacích míst navíc. A právě to podle dřívějšího vyjádření starostky Vejvodové neúměrně zahustí už tak přetíženou dopravu. Policie ale také tohle odmítá.

„Uvedený počet (zaměstnanců) je maximální z hlediska kapacity objektů, jež jsou předmětem záměru. Skutečný počet zde nově dislokovaných pracovníků však bude znatelně nižší,“ podotýká policie na svém webu.

„V návaznosti na plánovanou výstavbu nových objektů v uvedeném areálu se ministerstvo vnitra zabývá i možným rozšíření městské hromadné dopravy.“

Na Zbraslav by za prací mohlo nově cestovat až tisíc lidí a vznikne skoro 800 parkovacích míst navíc. | Zdroj: Policie ČR

ako, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme