Zbrojní průkaz nebude mít každý

Zbrojní průkaz bude odebrán těm, kteří se opakovaně dopustí společensky závažných přestupků. Umožnit to má novela zákona o zbraních a střelivu, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Ustanovení, že zbrojní průkaz může vlastnit jen ten člověk, který není nebezpečný sobě ani svému okolí, je novinkou naší legislativy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pistole | Foto: Jan Rosenauer

Tato nebezpečnost je v zákoně definována šesti klíčovými přestupky. Když se jich člověk opakovaně, tedy nejméně dvakrát, dopustí a je za to přestupkově postižen, bude mu na tři roky odebrán zbrojní průkaz. Některé z těchto přestupků upřesňuje poslanec ODS Petr Koháček: "Jsou to například rvačka v hospodě, bude bít svou ženu, bude pytlákem a podobně."

Povinnost, aby uchazeč o zbrojní pas absolvoval kromě jiných testů i psychologický, jak původně navrhovala vláda, už v novele není. V tomto směru zůstává naše legislativa nezměněna. Znamená to, že psychologické vyšetření podstoupí dotyčný žadatel jen tehdy, jestliže obvodní nebo rodinný lékař usoudí, že by kromě lékařského měl projít i testem pschologickým.

Asociace klinických psychologů podle jejího prezidenta Jiřího Růžičky ale považuje vyšetření žadatelů o zbrojní průkaz u specialisty za nutnost. "Ta nezbytnost spočívá v tom, že obvodní lékař nemá ani prostředky ani erudici k tomu, aby vyloučil některé důvody, pro které by ten zbrojní průkaz neměl být vydán. To jsou důvody psychického, psychologického rázu. Jedná se o určité osobnostní rysy, které vedou k jednání, které je impulzivní, neuvážené, afektivní nebo dokonce patologické a které může vést k tomu, že ta zbraň je použita neadekvátním způsobem, nebo způsobem, který je trestný."

I přesto je ministr vnitra Stanislav Gross s přijatou normou spokojen. Podle něj je určitou garancí naší bezpečnosti právě ono zmíněné zpřísnění podmínek pro nošení střelné zbraně v podobě opakovaných přestupků. "V současné době mnohým lidem, kteří měli problémy s porušováním zákona i třeba "jenom" tím, že se někde poprali v hospodě nebo někde někomu slovně vyhrožovali, nebylo to trestným činem, bylo to jenom přestupkem, tak do současné doby nezbylo nic jiného, než těmto lidem zbrojní průkazy vydávat a měli umožněno nosit střelné zbraně. V tuto chvíli tady ta možnost nebude."

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Gross o výhodách nového zákona

Jestliže novelu odhlasuje senát a podepíše prezident republiky, měla by platit od 1. ledna příštího roku.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme