Stanjura: Babišovi došli kandidáti na ministra zdravotnictví. Schůzi o vyslovení nedůvěry vyvoláme

Mění úterní rezignace ministra Arenbergera (za ANO) něco na plánu koalice SPOLU vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše? Jak hodnotí opozice Národní plán obnovy, který schválila vláda? A dočkáme se po volbách zvyšování daní? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

dvacet minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V úterý dopoledne rezignoval na svoji funkci ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Jeho nástupcem má být Adam Vojtěch (za ANO). Mění tahle změna ve vládě něco na vašem plánu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě?
Nemění vůbec nic. Každý den ukazuje, že vláda ztratila důvěru – nejen v Poslanecké sněmovně, ale i veřejnosti. To dnešní (úterní, pozn. red.) oznámení Andreje Babiše ukazuje na to, jaký je zoufalý personalista. Já jsem se podíval do kalendáře a spočítal jsem si, že Adam Vojtěch rezignoval před osmi měsíci a čtyřmi dny. Od té doby je to čtvrtá změna na postu ministra zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou

Pokud si vzpomeneme, tak Adam Vojtěch odstupoval v době, kdy se ukázalo, že naprosto podcenil přípravu České republiky na druhou vlnu pandemie a bohužel známe ta smutná čísla. Andreji Babišovi zřejmě došli potenciální kandidáti na ministra zdravotnictví. Postupně odcházeli jeden za druhým – Roman Prymula vydržel pět týdnů, poslední ministr sedm týdnů a mezi tím byl ještě ministr Blatný.

Takže z vašeho pohledu není důvod na tom plánu nic měnit?
Vůbec ne. Považujeme za potřebné, aby se příští týden každý poslanec a poslankyně postavili a řekli na mikrofon, zda osobně dávají důvěru vládě Andreje Babiše, nebo ne. V mém podání i ten, kdo bude hlasovat nohama – uteče ze sálu a nezúčastní se toho hlasování – podpoří nepřímým způsobem vládu.

Mění změna ve vládě něco na vašich šancích, že uspějete? Myslíte si, že to může vést jiné poslance k tomu, aby změnili postoj a hlasovali pro nedůvěru vládě?
Já myslím, že ne. Když se na to podívám realisticky, tak je situace v Poslanecké sněmovně od minulých voleb pořád stejná. Máme 92 vládních poslanců, ti budou s největší pravděpodobností hlasovat pro vlastní vládu. Máme 102 poslanců, kteří jsou v sedmi opozičních klubech a šest nezařazených poslanců. Myslím si, že to bohužel rozhodnou komunisté. Nemám žádnou radost z toho, že Andrej Babiš přivedl komunisty k moci.

Celý pořad si poslechněte v přiloženém audiozáznamu.

Tomáš Pancíř, vla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme