Zbývají jen hodiny pro podání přihlášek do podzimních voleb

Politické strany, hnutí a koalice, které se chtějí ucházet o hlasy voličů v předčasných podzimních volbách do Poslanecké sněmovny, dnes mají poslední šanci podat své kandidátní listiny. Krajské úřady přijímají jejich žádosti do šestnácté hodiny. Zatím se do boje o křesla ve sněmovně přihlásilo 22 uskupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Tomáš Adamec

Krajské úřady budou mít na přezkoumání žádostí politických stran, hnutí a koalic čas do 30. srpna. Strany, které nemají kandidátky úplné nebo jsou v nich chyby, je pak budou moci opravit.

Definitivní termín, po kterém by se na kandidátních listinách pro podzimní předčasné volby už nemělo nic měnit, je 10. září. "Krajské úřady do tohoto data rozhodnou buď o registraci kandidátní listiny nebo jejím odmítnutí, případně o škrtnutí některého z kandidátů," řekla Radiožurnálu Darja Benešová, vedoucí oddělení volebního a sdružování ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přihláškách politických stran a hnutí do předčasných voleb si s Darjou Benešovou z ministerstva vnitra povídal v ranním Radiožurnálu Jiří Chum.

Ministerstvo vnitra zatím nemá přehled, kolik stran se k letošním předčasným volbám přihlásilo. "Opravdu čekáme, až uplyne lhůta. Poté získáme přehled o podaných kandidátních listinách, protože Státní volební komise bude losovat poltickým stranám, hnutím a koalicím čísla na hlasovací lístky," řekla Radiožurnálu Benešová.

V letošních předčasných volbách kromě politických stálic kandiduje i několik nových stran. Nejvíce kandidátek se doposud sešlo na středočeském krajském úřadu, naopak nejméně evidovali úředníci v jižních Čechách. Ve volbách v roce 2006 se do sněmovny chtělo dostat 26 politických subjektů. Uspělo pět.

Podle politologa Jana Outlého z Univerzity Hradce Králové lze také zaznamenat určitý posun ve spektru kandidujících stran oproti minulým volbám v roce 2006.

"Letošní parlamentní volby mohou být ovlivněny tím, že se konají v krátkém časovém odstupu od voleb do Evropského parlamentu. A v nich voliči často hlasují pro malá parlamentní uskupení, která se tak vlastně zviditelní. Tato uskupení se pokusí oslovit voliče i nyní, mnoho šancí ale podle mě nemají," řekl Outlý Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

S politologem Janem Outlým hovořil o kandidujících subjektech i volebních tématech Tomáš Pavlíček na Rádiu Česko.

Přečtěte si také:
Milan Urban: rozpočtová situace není dobrá, ale nemluvil bych o státním bankrotu
Výzva ke zvláštní schůzi sněmovny o rozpočtu nemá jednoznačnou podporu
Velká koalice a rozpočet na příští rok
ODS navrhuje sestavit příští rok státní rozpočet na 18 měsíců
ODS navrhuje mateřskou v délce 18 týdnů za plný plat

Václava Marešová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme