Zbývají poslední dny pro výběr střední školy, největší nával čekají gymnázia
Na rozhodnutí o své budoucí kariéře nebo studiu mají žáci devátých tříd čas už jen do čtvrtka. Kvůli nízkému počtu dětí má řada budoucích středoškoláků dost velkou šanci dostat se na vysněný obor. Výjimkou ale budou gymnázia, kam se každoročně hlásí nejvíc dětí. Letos mohou žáci podávat dvě přihlášky.
I na poslední chvíli je možné vybrat vhodný středoškolský obor. Pomůže v tom web infoabsolvent.cz, kde středoškoláci najdou i videa několika profesí.
„Vidí, na jakých strojích, v jakém prostředí a jaké činnosti se vykonávají, a potom je ukázka toho, jak se žáci do toho daného oboru připravují,“ říká Jiří Vojtěch z Národního ústavu vzdělávání.
Povinností žáků je projít testem. Odborné školy ve většině případů hodnotí známky za poslední dvě vysvědčení, i když to není také úplně ideální řešení, přiznává ředitel Masarykovy střední školy Jiří Zajíček.
„Protože každá škola hodnotí podle jiných kritérií, podle jiných pravidel, takže jednička na jedné škole a trojka na druhé neznamená, že ta trojka musí být nutně horší. Ve chvíli, kdy jsme financováni podle počtu žáků, kteří u nás studují, si nemůžeme dovolit nepřijmout tolik žáků, kolik potřebujeme pro to, aby škola mohla fungovat.“
V šesti krajích ale zavedli jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Jedním z důvodů je pracovní morálka dětí na konci deváté třídy.
„Děti se neučily, neměly potřebu, protože se na každou střední školu dostaly. Ředitelé škol to velmi kritizovali, protože v prvních ročnících museli suplovat a dohánět učivo ze základního školství,“ říká náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová.
Hlavně nezůstat doma
Může se stát, že škola žáka v prvním kole nepřijme. Pavlína Šťastnová z Centra pro celoživotní kariérové poradenství radí, aby si rodiče zjistili, zda škola nabízí i případné druhé či třetí kolo. Lze i využít možnost odvolání.
„Je velice důležité, aby se neopomíjela i ta druhá škola. Aby to byla alternativa, která bude pro dítě schůdná,“ připomíná Bendová.
Pokud totiž nevyjde ani odvolání, je totiž lepší strávit rok právě na alternativní škole a za rok to zkusit znova. „Tady je prostě nejdůležitější, aby dítě nezůstalo doma. To je totiž to nejhorší, co může udělat,“ varuje Šťastnová.
Jednotné přijímačky má i Liberecký, Zlínský, Karlovarský, Ústecký a zčásti Moravskoslezský kraj. V budoucnu by mohly být jednotné testy v celém Česku. Vycházet by měly z celoplošného testování, které bude mít letos na jaře další generálku.
Letos do prvních ročníků středních škol nastoupí téměř 110 tisíc žáků, v roce 2003 jich bylo přes 150 tisíc.