Jde o politický folklor, říká k návrhu zdanění církevních restitucí generální sekretář biskupské konference

Komunisté, s jejichž podporou počítá Andrej Babiš pro vládu hnutí ANO a sociální demokracie, si dali jako podmínku dodatečné zdanění církevních restitucí. S tím ale církve nesouhlasí – podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla by tak gesto napravit křivdy doznalo velkého šrámu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Přibyl | Foto: Kristýna Hladíková

Přibyl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu připomíná, že jsou zákon a jeho návazné právní kroky konstruovány tak, aby zdanění církevních restitucí nebylo možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s generálním sekretářem České biskupské konference Stanislavem Přibylem

„Pokládám to za politický folklor. Pokud žijeme v právním státě, tak to musí někde narazit,“ říká.

‚Jednou provždy‘

Celé téma podle něj politici zneužívají a česká společnost dobře reaguje na primitivní antiklerikalismus.

„Vyrábí to krátkodobý kapitál, který se leckdy hodí,“ vysvětluje a dodává, že vidí ještě mnoho kroků, které by se musely stát, aby ke zdanění došlo.“

A pokud by přesto zdanění prošlo, tak by bylo potřeba konat veškeré právní kroky, které by to zvrátily – šlo by totiž o ohrožení demokracie a jejích základní principů a právní jistoty.

„Mělo by se s tím jednou pro vždy přestat,“ dodává Přibyl.

Zpochybňování principu právního a demokratického státu jsou podle něj na denním pořádku. V té souvislosti uvádí příklad procedury kolem vzniku vlády. „Jako kdyby se zkoušela elasticita právního systému, co ještě vydržíme,“ uzavírá.

Jan Moláček, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme