‚Zdaňuje to, co není příjmem.‘ Ústavní stížnost proti zákonu o církevních restitucích podepsalo 42 senátorů

Ústavní stížnost na zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný církvím v restitucích, kterou vypracovala KDU-ČSL, podpořilo 42 senátorů. Kromě lidovců jsou mezi nimi i členové senátorských klubů ODS, Senátor 21 a tři senátoři vládní ČSSD, která ve sněmovně zákon podpořila. Senátoři odešlou stížnost k Ústavnímu soudu do konce týdne, řekl na tiskové konferenci předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mají senátoři právo se na Ústavní soud obrátit. Komunisté ale na svých argumentech a na zdanění trvají. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle autora stížnosti Jakuba Kříže je stížnost založena na několika argumentech. Zdanění je podle ní retroaktivní, protože nárok na výplatu náhrad vznikl už v roce 2013. Podle stížnosti vzniká také daňová nerovnost, protože církve by se staly prvním subjektem, který by musel vyplácet daně z majetku vráceného v restitucích.

Ústavní stížnost lidovců na zdanění církevních náhrad podpořilo 38 senátorů. STAN chystá vlastní

Číst článek

Argumentuje také tím, že zdanění znamená zásah do legitimního očekávání církví a náboženských společností, které se dohodly se státem na vyplacení náhrad, stát ale nebyl ochoten vyplatit částku najednou, a proto se dohodl na třicetiletých splátkách, jejichž část nyní chce zdanit.

„Je zdaňováno něco, co není příjmem, ale co je odškodněním za to, co komunisté v 50. letech církvím ukradli,“ řekl Radiožurnálu předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„Tento zákon považujeme za velkou hanebnost,“ uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle ní zdanění církevních restitucí vytváří velkou právní nejistotu, stížnost k Ústavnímu soudu podle ní je bojem za spravedlivý právní systém.

Podle předsedy senátorského klubu ODS Miloše Vystrčila strany, které zákon ve sněmovně podpořily, vědí, že je v rozporu s Ústavou, a snažily se pouze udělat gesto, které by jim přineslo body u voličů. „Pokud bychom takhle pokračovali, Česká republika by kráčela cestou, která do civilizované Evropy nepatří,“ řekl.

,Tříštění sil‘

Senátoři odešlou stížnost do konce týdne datovou schránkou Ústavnímu soudu. Zároveň žádají o přednostní projednání záležitosti, protože zákon nabude účinnosti od ledna 2020.

Zdanění finančních náhrad prosadila v dubnu vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května. Církve mají hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, od příštího roku.

Prezident Zeman podepsal zdanění církevních restitucí. Může ho zrušit Ústavní soud

Číst článek

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mají senátoři právo se na Ústavní soud obrátit. Komunisté ale na svých argumentech a na zdanění trvají. „Já si nemyslím, že Ústavní soud je orgánem, který má rozhodovat o daních,“ dodal pro Radiožurnál Filip.

Samostatnou ústavní stížnost na zdanění církevních restitucí připravují i poslanci, podle Výborného z KDU-ČSL je koncipována jiným způsobem a bude se doplňovat se senátní stížností. Podání vlastní stížnosti avizovali také senátoři STAN, což Výborný označil za tříštění sil. Podle Vystrčila by se senátoři ODS mohli připojit i ke stížnosti STAN, pokud by také mohla přispět ke zrušení zákona.

Restituční zákon schválený za bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

jac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme