Zdanění restitucí stvrdí ďábelskou koalici, tvrdí Birke. Byl to nepřiměřený dar církvím, oponuje Dolejš

Zdanění peněžité části církevních restitucí, jak o něm podle Lidových novin uvažuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš, by podle lidovců bylo nemravné a protiústavní a ukazuje, že Babiš se neštítí spojit s kýmkoliv. Proti se na sociálních sítích vyjádřil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Birke z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Místopředseda ČSSD Jan Birke řekl, že toto velmi silné téma, které v uplynulém volebním období opustila ČSSD kvůli udržení koaliční spolupráce s KDU-ČSL, může stmelit spojenectví ANO, komunistů a SPD.

'To nebyla Modlitba pro Martu, ale řev.' Zeman schválil zákrok policie v Lipníku nad Bečvou

Číst článek

„Může tak vzniknout ďábelská koalice, jak tomu pracovně říkám,“ uvedl Birke. Podle něj ne všichni členové hnutí ANO jsou nakloněni spolupráci zejména s hnutím SPD Tomia Okamury a zdanění církevních restitucí může otupit hrany. Lituje toho, že ČSSD v otázce restitucí svoje voliče nevyslyšela, k návrhu by se nyní přikláněl.

Korekce nepřiměřenosti daru církvím podle KSČM

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš sdělil, že jde o jeden z požadavků KSČM na případnou většinu ve sněmovně. „Doufáme, že ti, co takto hovoří, nezmění názor, je to stále ještě reálná cesta ke korekci nepřiměřenosti daru církvím z roku 2012,“ uvedl. Poznamenal, že o zdanění dříve ČSSD jen mluvila, před volbami to zmínil i Babiš a KSČM předložila příslušný návrh zákona.

Jako ústupek za podržení menšinové vlády vidí návrh šéf hnutí STAN Petr Gazdík. „A dosti špatným signálem by bylo to, že vláda zpětně mění uzavřené a zčásti už i plněné smlouvy,“ doplnil. Za nemravné danit majetek, který byl ukraden, označili lidovci. Podle místopředsedy Jana Bartoška nejde o restituce, ale o to, že Babiš nectí základní právní principy. Retroaktivní zákony jsou protiústavní, napsal na twitter. Řekl, že Babiš se neštítí spolupráce s kýmkoli k dosažení svých cílů.

„Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda,“ reagoval na twitteru Kalousek.

Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) napsal, že není příznivcem církevních restitucí a nehlasoval by pro ně. „Zdaňovat je ale už věc nevyřeší. Koho to s kým sblíží, nevím,“ uvedl.

Zákon o církevních restitucích vstoupil v platnost začátkem roku 2013 a počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny už od roku 2013. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale podle Lidových novin netýkalo už vyplacených peněz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme