Hasiči uhasili požár haly ve Ždánicích na Hodonínsku. Začne vyšetřování příčiny a výše škody

Hasiči v sobotu odpoledne po necelých 18 hodinách ukončili zásah u požáru haly v průmyslovém areálu ve Ždánicích na Hodonínsku, místo zásahu předávají firmě. Zůstali ještě vyšetřovatelé. Při zásahu se lehce zranilo osm hasičů, z nich pět ošetřila záchranná služba, řekl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Vyhlášený byl zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Ždánice (Aktualizováno: 14:55 10. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár měli hasiči nahlášený v pátek krátce před 19.00, dostat pod kontrolu se jej podařilo po 22.00. Na místě bylo podle mluvčího po 23.00 kolem 130 až 140 hasičů z tří desítek jednotek, později začali síly redukovat. Likvidaci požáru ohlásili ve 12.30. 

Ve Ždánicích na Hodonínsku hoří průmyslová hala, hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu

Číst článek

Na místě ještě budou pracovat vyšetřovatelé, včetně policie,“ uvedl mluvčí. Podle něj není předpoklad, že by v sobotu či v následujících dnech byla známa příčina požáru, podle něj půjde spíše o týdny. Teoreticky by ale mohla být známa předběžná výše škody.

Česká inspekce životního prostředí se ještě bude zabývat únikem chemických látek do tamního potoka Trkmanky. Podle mluvčího se připravují opatření, která zajistí firma. Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán už dříve řekl, že unikly hlavně zásadité látky na bázi louhu.

Obec na svém webu kvůli úniku chemikálií zakázala z Trkmanky odebírat vodu, a to od úrovně areálu bývalých Šroubáren ve směru toku až k Násedlovicím, tedy po celé délce toku kolem cyklostezky.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hasičům na twitteru poděkoval za rychlý zásah.

„Vlivem požáru pravděpodobně došlo k destrukci van s galvanickými lázněmi. Vyšetřovací orgány jsou od počátku také na místě a odebírají kontrolní vzorky na toku Trkmanka. Jde o závažnou událost. Hasiči a záchranné složky dělají všechno pro to, aby se znečištění nedostalo do Dyje,“ uvedl Hladík.

Na místě byla i laboratoř, která monitorovala ovzduší. Dvořák řekl, že v okruhu deseti kilometrů nebyly v ovzduší naměřeny nebezpečné škodliviny. Kromě pozemní techniky hasiči nasadili i dron k mapování situace shora. 

Uniklá kyselina a louh

Hasiči zřídili také dekontaminační stanoviště. Po zásahu se museli dekontaminovat, protože se v místě požáru brodili vodou, do které unikla kyselina a louh. Dvořák uvedl, že se při zásahu lehce zranilo osm hasičů, z toho pět jich ošetřila záchranná služba.

„Naše operační středisko vyslalo k události sedm prostředků včetně velkokapacitní sanitky, plus inspektora provozu. Zdravotníci měli v péči celkem pět hasičů, všichni se zranili lehce, po ošetření jsme je ponechali na místě. Pokud jde o civilní obyvatele, neevidujeme žádná zranění,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Hasiči také preventivně upozorňovali obyvatele, aby zbytečně nevětrali. Web obce upozorňoval na požár v areálu CVP Galvanika.

Firma CVP Galvanika se podle svého webu zabývá protikorozní povrchovou úpravou kovových výrobků. Má čtyři provozy, z toho dva ve Ždánicích. Jeden z těchto provozů je zcela nový, jeho stavba byla zahájena v roce 2020 a zkušební provoz se rozjel na konci roku 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme