Česko deportace Afghánců i přes nepokoje v zemi nezastaví, sdělil Hamáček

Česká republika nezastaví deportace Afghánců. Deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl dočasně kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu pozastavily některé evropské státy včetně Francie nebo Německa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká republika ke všem žádostem o azyl přistupuje individuálně, pečlivě zkoumá důvody pro případné udělení, nebo neudělení. Žádné paušální podmínky dávat nebudeme,“ napsal v pátek serveru iDnes.cz ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na dotaz, zda Česko přistoupí k podobnému kroku jako některé evropské země.

Německo a Nizozemsko pozastaví deportace afghánských migrantů. Reagují na konflikt v zemi

Číst článek

Server uvedl, že podle údajů ministerstva vnitra za prvních šest letošních měsíců požádalo v ČR o mezinárodní ochranu 262 cizinců, nejčastěji Ukrajinci. Od Afghánců úřad registroval pět žádostí. V zařízeních pro zajištění cizinců, ve kterých migranti čekají na rozhodnutí o azylu, předání do jiných členských států EU nebo na vyhoštění, je v současné době podle mluvčí cizinecké policie Renaty Grecmanové 34 občanů Afghánistánu.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v poslední době významně zhoršuje. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Západní země proto ze země evakuují své občany a omezují činnost ambasád. Některé státy se také snaží pomoci svým bývalým afghánským spolupracovníkům, kterým za pomoc koaličním vojskům hrozí od Tálibánu smrt.

Ve středu Německo oznámilo, že kvůli rychlému zhoršení konfliktu v Afghánistánu dočasně přeruší deportace afghánských žadatelů o azyl. Ke stejnému kroku přistoupilo také Nizozemsko a další státy včetně Francie a Švýcarska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme