Matku Mašínů ocenili za protikomunistický odboj. Dostala osvědčení od ministerstva obrany

Ministerstvo obrany udělilo matce sourozenců Mašínových Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení účasti na protikomunistickém odboji. Na facebooku to sdělil historik Petr Blažek ze státního Ústavu pro studium totalitních režimů. Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeňka Mašínová, manželka Josefa Mašína a matka Josefa, Ctirada a Zdeny Mašínových, na archivní fotografii z roku 1945 | Zdroj: Vozka, Jaroslav. Hrdinové domácího odboje. Praha: Práce, 1946. 152-[II] s. Tvář století; Sv. 3./Wikimedia Commons

Mašínová podle osvědčení, které Blažek zveřejnil, v letech 1948 až 1953 aktivně bojovala proti komunistické totalitě.

Tři králové nebyli jen biblickými postavami. Za protektorátu si tak říkali tři stateční odbojáři

Číst článek

Ministerstvo píše, že pomáhala lidem, kteří byli v kontaktu se zahraničními rozvědkami demokratických států nebo kteří prováděli sabotáže.

Podílela se také podle osvědčení na plánování emigrace či získávání lidí pro vybudování špionážní sítě v Československu.

„Zdenka Mašínová byla manželkou hrdiny prvního a druhého odboje, podplukovníka Josefa Mašína, zastřeleného v roce 1942 nacisty. Po druhé světové válce byla stejně jako její synové Ctirad a Josef Mašínovi vyznamenána za účast v protinacistickém odboji,“ sdělil Blažek.

„V roce 1953 byla v souvislosti s činností odbojové skupiny jejích synů zatčena a později odsouzena k 25 letům žaláře,“ doplnil.

Bratr Mašínové Ctibor Novák byl v roce 1955 popraven. Zdena Mašínová starší zemřela roku 1956 ve vězení. Její ostatky skončily podle Blažka v hromadném hrobě a doposud neměla Mašínová důstojný pohřeb. Rehabilitována byla v roce 1991.

O bratrech Mašínech

Ctirad a Josef Mašínovi vedli v 50. letech protikomunistickou skupinu. Názory na jejich odbojovou skupinu se dodnes různí.

Senát vyřadil z návrhů na vyznamenání Mašínovou a Remka. Na Hrad pošle seznam 25 jmen

Číst článek

Při útěku na Západ v roce 1953 totiž skupina, jejímž členem byl kromě Mašínů také Milan Paumer, zabila šest lidí z ozbrojených složek státu.

Kritici Mašínům vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem.

Jména bratrů Mašínů i jejich sestry Zdeny, která byla za komunismu perzekvována, se v médiích již řadu let objevují v souvislosti s udělováním státních vyznamenání. Opakovaný návrh Senátu na jejich ocenění však zatím neuspěl.

Sestra Mašínů Zdena dostala v roce 2009 ocenění Zlatá lípa od ministerstva obrany a bratři Mašínovi získali stejné ocenění o dva roky později. Otec Mašínů Josef získal v roce 2008 od ministerstva vyznamenání kříž obrany státu. Zlatá lípa i kříž obrany státu jsou nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany. Josef Mašín starší byl také posmrtně povýšen na generálmajora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme