Zemřela jedna z mluvčích Charty 77 Zdena Tominová, v exilu pracovala pro BBC

Ve věku 79 let zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích Charty 77 Zdena Tominová. Uvedl to server Lidovky.cz. Radiožurnálu informaci potvrdila rodina. Před podpisem Charty pracovala Tominová jako tlumočnice. Společně se svým manželem, filozofem Juliusem Tominem, patřila mezi první signatáře petice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdena Tominová na archivním snímku s Václavem Havlem | Foto: Stanislav Mundil | Zdroj: ČTK

Mluvčí hnutí se Tominová stala v únoru 1979 jako druhá žena po zpěvačce Martě Kubišové. Kvůli spojení s disentem se rodina Tominových dostala do hledáčku tajné policie totalitního komunistického režimu.

V 92 letech zemřel filozof Hejdánek. Stal se mluvčím Charty 77, po revoluci působil na Univerzitě Karlově

Číst článek

Situace se ještě zhoršila, když Julius Tomin začal v bytě rodiny na Letné pořádat filozofické semináře a zval na ně profesory a profesorky ze Západu. Julius a Zdena Tominovi čelili neustálým výslechům Státní bezpečnosti (StB), obviněním, výhrůžkám i fyzickému násilí. Perzekuce režimu dolehla i na jejich syny Marka a Lukáše.

Rodina se proto rozhodla využít nabídky z Oxfordu na stáž pro Juliuse Tomina. V roce 1980 dostali Tominovi výjezdní doložku a i s dětmi odjeli do Velké Británie. Režim je poté zbavil občanství a neumožnil jim návrat do vlasti.

Zdena Tominová pracovala pro britskou rozhlasovou a televizní společnost BBC a věnovala se psaní. Julius Tomin v cizině přednášel na univerzitách. Po pádu komunismu se do vlasti natrvalo vrátili jen jejich synové. Zdena Tominová se pak do Česka přestěhovala za synem v minulém roce.

jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme