Babišova nabídka k Letňanům je nekompletní, chybí seznam vystěhovaných budov, říká Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) obdržel nabídku Andreje Babiše (ANO) ohledně pozemků v Letňanech, kam chce premiér umístit 10 tisíc státních úředníků. Babiš uznal, že je o požadavcích Prahy ochoten jednat, nicméně výměny nemovitostí musí být podle zákona cenově vyrovnané. Hřib v reakci uvedl, že ve veřejném zájmu jsou možné i bezúplatné převody a nabídka státu navíc neobsahuje požadovaný seznam budov, které by úředníci měli opustit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Zdeněk Hřib (vlevo) a premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Seznam jsme bohužel stále neobdrželi, a tím pádem nejsme schopni posoudit dopady stěhování úřadů na chod a rozvoj hlavního města,“ uvedl primátor v reakci na premiérův dopis.

Primátor Zdeněk Hřib: Nechceme vylidnit centrum, ani za Prahou postavit úřednické ghetto

Číst článek

Dodal, že potřebuje znát podrobnosti ohledně dalšího využití budov či odhadové ceny za jejich prodej. Město podle primátora nepotřebuje další prázdné budovy. Bez seznamu budov nemá smysl se k Babišově nabídce vyjadřovat, dodal Hřib. Nechápe, proč stát informace tají, uvedl.

Premiér v dopise adresovaném Hřibovi uvedl, že požadavky města stát podle platné legislativy splnit nemůže, protože výměna majetku musí cenově odpovídat.

Karlínské kasárny a Nemocnice Na Bulovce

Zástupci Prahy na jednání výměnou za pozemky požadovali mimo jiné převod Karlínských kasáren a nemovitostí v Nemocnici Na Bulovce na město. To však podle premiéra neodpovídá ceně pozemků v Letňanech, které mají na základě posudku státu hodnotu 401 milionů korun.

Posudková cena kasáren v Karlíně je podle premiéra 620 milionů, na budovy Nemocnice Na Bulovce se posudek teprve připravuje, ale pořizovací hodnota byla 2,8 miliardy.

Praha jedná s vládou o pozemcích pro vládní čtvrť v Letňanech. Stát by za ně zaplatil městský okruh

Číst článek

Premiér proto navrhuje výměnu pozemků v Letňanech za Karlínské kasárny. Převod dalších nemovitostí chce odložit na další kola směn majetku mezi státem a hlavním městem. Babiš zároveň souhlasí s vypsáním mezinárodní architektonické soutěže na podobu letňanské čtvrti.

O dalších požadavcích města, jako je financování dostavby městského okruhu, stavba nemocnice a vybudování 1300 bytů, je ochoten jednat. Pokud by mu město nevyšlo v otázce Letňan vstříc, může se podle Babiše stát, že nemovitosti, o které magistrát projevil zájem, pošle stát do dražby.

Porovnávání cen není podstatné

Odborníci na realitní trh v minulosti uvedli, že reálná tržní cena parcel v Letňanech se může pohybovat mezi jednou až třemi miliardami korun. Hřib v reakci na premiérův dopis uvedl, že porovnávání cen nemovitosti je v tomto případě nepodstatné, protože podle zákona je možné majetek ve veřejném zájmu převést bezúplatně.

„K bezúplatným převodům majetku mezi Prahou a státem ostatně v minulosti již došlo, například v případě hasičárny v Argentinské ulici, kterou město převedlo bezúplatně na stát,“ uvedl.

Primátor se ohledně dalšího využití městských pozemků v Letňanech sešel s Babišem minulou středu, stavbu úřednického areálu dosud odmítal.

Po schůzce oba politici uvedli, že budou dále jednat. Využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra město řeší delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti chtěl například tehdejší primátor Pavel Bém na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme