‚Existuje pouze jedna Čína.‘ Po ministerstvu zahraničí kritizuje primátora Hřiba i čínská ambasáda

Čínské velvyslanectví v ČR míní, že pražský magistrát poškozuje zájmy Číny týkající se Tchaj-wanu či Tibetu, vyzvalo ho, aby to nedělal a „jednal ve prospěch společných zájmů obou národů“. Velvyslanectví to uvedlo ve vyjádření mluvčího, které zveřejnilo na webu. Zástupci pražské koalice se nedávno shodli na tom, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

Aktualizováno Praha / Peking (Aktualizováno: 14:15 27. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Každá země považuje zachování své suverenity a územní celistvosti za svůj klíčový zájem. Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její nedílnou součástí. Fakt, že Tchaj-wan nikdy nebyl samostatným státem, se nikdy nezměnil a ani nemůže být změněn,“ píše se v prohlášení ambasády.

Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘

Číst článek

Dodržování zásady jedné Číny je normou pro mezinárodní vztahy a též všeobecným konsensem mezinárodního společenství, včetně České republiky,“ pokračuje text. Obdobně jako nyní velvyslanectví se před několika dny vyjádřilo čínské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Keng Šuang vyzval vedení Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy.

Čínská ambasáda podle Hřiba míchá do vztahů mezi městy vysokou politiku. Vztah samospráv má být založený na apolitické kulturní výměně, uvedl. Už dříve řekl, že Čína by se měla zaměřit na plnění investic v ČR, které v minulosti slíbila.

S čínským velvyslancem se podle webu velvyslanectví ve středu sešel ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), hovořili spolu zejména o vztazích mezi zeměmi a o spolupráci. Velvyslanec podle ambasády na schůzce „ocenil, že česká strana znovu potvrdila, že vláda ČR pevně zastává politiku jedné Číny“.

Čína chce stále připojit Tchaj-wan. ‚Nevzdá se použití síly,‘ píše se v Bílé knize o národní obraně

Číst článek

Prohloubení spolupráce

„Velvyslanec zdůraznil, že zásada jedné Číny je základním předpokladem a politickým základem pro veškerou výměnu a spolupráci mezi oběma stranami. Při příležitosti 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi je Čína ochotna spolu s českou stranou usilovat o prohloubení pragmatické spolupráce v různých oblastech,“ uvedlo velvyslanectví.

Apeluje také na pražský magistrát a jednotlivé politiky, „aby zavčas změnili svůj postoj, aby jednali ve prospěch společných zájmů obou národů a podpořili přátelskou spolupráci mezi Čínou a Českou republikou, a nečinili opak“.

Petříček před schůzkou napsal, že považuje za nešťastné, aby politika zasahovala do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Věřím, že tomu rozumí i čínská strana,“ uvedl.

Praha ‚ve špatném světle‘

Hřib dříve Radiožurnálu řekl, že část smlouvy, kterou Praha uznává politiku jedné Číny, se v partnerských smlouvách mezi Pekingem a například Londýnem nebo Rigou nevyskytuje. „Praha momentálně ze spolupráce nic moc nemá. Ta zbytečná politická deklarace, která tam navíc je, nás staví do špatného světla,“ uvedl primátor.

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky.

Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo. Loni v prosinci ředitel pražské zoo uvedl, že prezident Miloš Zeman o pandy nikdy nepožádal.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme